KRIR chce zmiany rozporządzenia w sprawie pomocy suszowej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-11-2022,9:15 Aktualizacja: 17-11-2022,9:17
A A A

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się z wnioskiem o pilne zmiany w rozporządzeniu dotyczącym pomocy suszowej, tak aby wszyscy rolnicy mogli złożyć dokumenty wymagane do uzyskania pomocy.

Rolniczy samorząd zaznaczył, że zmienione rozporządzenie "w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa", które zostało opublikowane w Dzienniki Ustaw, nie było z nim konsultowane.

utrata płynności finansowej gospodarstwa, ARiMR, wsparcie dla rolnictwa, Henryk Kowalczyk, szkody klęskowe

Aplikacja przeciążona. Rolnicy mają więcej czasu na złożenie wniosków

Do 23 listopada (o 8 dni) będzie przesunięty termin składania wniosków o pomoc w związku z wystąpieniem w tym roku szkód klęskowych - poinformowało ministerstwo rolnictwa. Wsparcie ma dotyczyć gospodarzy, którzy uzyskują...

Według nowych przepisów warunkiem otrzymania pomocy jest wykazanie sprzedaży produktów rolnych z gospodarstwa rolnego od 1 stycznia 2021 r. do 30 września 2022 r. w wysokości co najmniej 5000 zł brutto. Dodatkowo konieczne jest dostarczenie kopii faktur potwierdzających sprzedaż.

"Zwracamy uwagę, że w ww. rozporządzeniu pominięto rolników ryczałtowych, rolników prowadzących sprzedaż bezpośrednią lub prowadzących działalność w ramach RHD" (tj. rolniczego handlu detalicznego)" - przekazała KRIR w środę.

"Rolnik ryczałtowy nie ma żadnego obowiązku wystawia paragonów, rachunków, ani faktur finalnym konsumentom – sprzedaż prowadzi na podstawie umów kupna-sprzedaży. Z przepisów o sprzedaży bezpośredniej natomiast wynika obowiązek prowadzenia rejestru ilościowego odnośnie produktów sprzedanych. W rolniczym handlu detalicznym (RHD), jak przy każdej działalności, przy której zechcemy skorzystać ze zwolnienia, także należy prowadzić wewnętrzny rejestr sprzedaży" - podniosły Izby.

susza rolnicza, straty w uprawach z powodu suszy, Polski Instytut Ekonomiczny, Jan Markiewicz, Szymon Ogórek

Susze w uprawach kosztują Polskę miliardy złotych rocznie

Nawet 6,5 mld zł może wynosić wartość plonów, które tracimy przeciętnie co roku w wyniku susz. Największe straty odnotowano w woj. wielkopolskim - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego "Gospodarcze koszty suszy dla...

Według KRIR konieczne są zmiany w rozporządzeniu tak, aby "wspomniana wyżej grupa rolników mogła złożyć inne dokumenty potwierdzające sprzedaż, dla ryczałtowców np. kopie umowy kupna-sprzedaży z potwierdzeniem przelewu, a dla sprzedaży bezpośredniej czy RHD np. rejestry sprzedaży. W przypadku braku takich dokumentów sprzedaży należy umożliwić rolnikom przedstawienie dokumentów zakupu środków produkcji za kwotę np. 3000 zł".

Wcześniej wystąpiły problemy z logowaniem się do aplikacji suszowej. KRIR wnioskował o przedłużenie składania wniosków o pomoc klęskową. Pierwotnie wnioski trzeba było dostarczyć do 15 listopada, ale przez wzgląd m.in. na skargi rolników i organizacji rolniczych Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przesunęło termin naboru na 23 listopada.

O szacowanie szkód suszowych za pośrednictwem aplikacji "zgłoś szkodę rolniczą" w tym roku ubiega się ok. 250 tys. rolników.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu