Pszczoły produkują tam smaczny i bezpieczny miód

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-09-2019,13:50 Aktualizacja: 25-09-2019,13:55
A A A

Blisko milion pszczół zamieszkało w 16 ulach pasieki, która od 2017 r. znajduje się na granicy zakładu głównego PKN Orlen i Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Płocku.

Koncern poinformował w środę, że kilkukrotna ekspertyza wykonana przez międzynarodowe akredytowane laboratorium badawcze potwierdziła, że miód jest nie tylko smaczny, ale spełnia także normy europejskie pod względem właściwości fizykochemicznych.

pasieki w miastach, pszczelarstwo, produkcja miodu, ule na dachach, kamil baj, pszczelarium

W miastach przybywa pszczół. Produkują wyjątkowo czysty miód

Eksperci wskazują, że pszczoły w miastach są zdrowsze, produkują więcej miodu i co więcej jest on mniej zanieczyszczony niż na terenach rolniczych. Poza tym tylko w aglomeracjach możliwa jest produkcja miodu winobluszczowego czy kasztanowcowego. -...

Według spółki pszczoły rasy Kraińskiej osiedlone w 16 ulach powstałych dzięki dofinansowaniu Fundacji Orlen, która wsparła także utworzenie i wyposażenie pracowni pasiecznej, wyprodukowały dotychczas niemal 160 kg miodu.

- Pierwsze 10 uli postawiliśmy późną jesienią 2017 r., a w tym roku dostawiliśmy jeszcze sześć. Nie wykluczamy, że pasieka zostanie rozbudowana o kolejne ule, które będziemy chcieli postawić w pobliżu ogrodzenia rafinerii od strony rzeki Brzeźnicy - powiedział dr inż. Piotr Michalik, główny specjalista zespołu rolnictwa ekologicznego i ochrony środowiska Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego (MODR) Warszawa - oddział w Płocku.

Jak zaznaczył tereny między zakładem głównym płockiego koncernu a rzeką Brzeźnicą, gdzie miałyby pojawić się nowe ule pasieki, posiadają wysokie walory środowiskowe.

- W naszej ocenie jest to bardzo dobre miejsce, gdzie pszczoły miałyby możliwość korzystania z roślin rosnących na tym obszarze - dodał.

grupa orlen, orlen południe, produkcjabioetanolu II generacji, rafineria Jedlicze

Orlen inwestuje. Zyskać mają też rolnicy

Produkcja - przede wszystkim ze słomy - bioetanolu w Jedliczach ma być równoznaczna z wykorzystaniem potencjału lokalnego rolnictwa w regionie południowo-wschodniej Polski. Spółka z Grupy Orlen (Orlen Południe) przekształca się w...

Dr Michalik zwrócił przy tym uwagę, że w Płocku jest bardzo mało miejsc bogatych przyrodniczo i takich, gdzie pasieka nie przeszkadzałaby osobom postronnym, a jednocześnie spełniała potrzeby i wymagania pszczół.

Adam Tworkowski, Dyrektor Biura Ochrony Środowiska z PKN Orlen przypomniał, iż badania terenowe wykonane przez przyrodników różnych specjalizacji wokół płockiego zakładu głównego spółki wskazały niezwykłe bogactwo gatunkowe tego obszaru.

- Zidentyfikowano siedliska cenne przyrodniczo oraz gatunki ptaków i ssaków, które tworzą specyficzny ekosystem. Na terenach PKN Orlen można spotkać m.in. sarny, bobry, łosie, a także sokoły. Odwiedzają nas inne wyjątkowo cenne gatunki ptaków w tym raróg, błotniak stawowy, a nawet niezwykle rzadko spotykana uszatka błotna - wyliczył.

Podkreślił jednocześnie, iż inwestycje PKN Orlen w ograniczenie wpływu na środowisko przynoszą wymierne efekty, które zostały docenione przez przyrodę. - To najlepsza wizytówka dla firmy o takiej skali produkcji - ocenił.

rosja, pszczoły, pszczelarstwo, władimir putin, Rossielchoznadzor

Pszczoły masowo wymierają. Interweniuje sam prezydent

Federalna inspekcja nadzoru nad rolnictwem (Rossielchoznadzor) uznała ministerstwo rozwoju gospodarczego Rosji winnym masowego wymierania pszczół w kilkunastu rejonach tego wielkiego kraju. Wszystkie swoje roje stracili pszczelarze z...

W dniach 27-28 września w Płocku odbędzie się organizowana przez spółkę oraz MODR konferencja adresowana do uczniów tamtejszych szkół średnich, zwłaszcza klas o profilu biologicznym - "Pszczoła w życiu człowieka. Bioróżnorodność i ochrona".

PKN Orlen zwrócił uwagę, że oprócz Płocka, posiada także pasieki pszczele w spółkach swej grupy kapitałowej w Niemczech oraz w Czechach.

Produkowany w nich miód nie tylko spełnia wszystkie wymagania jakościowe, ale zdobywa także nagrody.

Czeska Spolana za wyjątkowy smak i jakość produktu otrzymała złoty medal w konkursie Czech Honey 2018, pokonując ponad 350 konkurentów.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu