PSL: straty związane z tegoroczną suszą to nawet 2,5 mld zł

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Edyta Roś PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
10-08-2018,10:30 Aktualizacja: 10-08-2018,8:43
A A A

Polskie Stronnictwo Ludowe domaga się jak najszybszej pomocy dla rolników poszkodowanych w wyniku suszy i ASF - mówił w czwartek szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Według jego szacunków przeprowadzonych we wszystkich województwach straty związane z suszą sięgają 2,5 mld zł.

Jak poinformował PAP w środę resort rolnictwa, dotychczas oszacowane straty spowodowane tegoroczną suszą przekraczają 1,2 mld zł.

susza, straty w gospodarstwach, szkody z powodu suszy, MRiRW

Gigantyczne straty z powodu suszy. Resort rolnictwa ujawnił dane

Ponad 1,2 mld zł wynoszą dotychczas oszacowane straty spowodowane tegoroczną suszą. Szkody odnotowano w 134,6 tys. gospodarstw, a powierzchnia upraw dotkniętych klęską wynosi 2,2 mln ha - poinformował PAP resort rolnictwa. Według danych resortu...
Szkody odnotowano w 134,6 tys. gospodarstw, a powierzchnia upraw dotkniętych klęską wynosi 2,2 mln ha.

Najwięcej poszkodowanych gospodarstw znajduje się w województwach: wielkopolskim (38,9 tys. gospodarstw), podlaskim (16,3 tys.) i zachodniopomorskim (13,7), najmniej - w woj. mazowieckim (na razie jest to 140 gospodarstw), śląskim (589) i kujawsko-pomorskim (624).

Kosiniak-Kamysz w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie stwierdził, że według jego szacunków, przeprowadzonych we wszystkich województwach, straty te sięgają 2,5 mld zł. - Są ponad dwukrotnie wyższe od tego, o czym mówi dzisiaj ministerstwo rolnictwa - podkreślił.

Jak dodał, na rekompensaty dla rolników z budżetu państwa zabezpieczono ponad 800 mln zł. - To nie jest wystarczające nawet dla trzech województw. Województwa: warmińsko-mazurskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie - tam straty są wyższe niż zabezpieczona kwota w budżecie państwa - ocenił.

sadownictwo, susza, sad, ubezpieczenia,

Ubezpieczenia od suszy na korzystniejszych warunkach

Rozpoczęły się konsultacje społeczne dot. projektu zmiany ustawy o ubezpieczeniach rolnych. Zaproponowano w nim możliwość ubezpieczenia od suszy na korzystniejszych dla rolnika warunkach przy zachowaniu dopłaty z budżetu państwa. Projekt...
Według niego rząd oferuje "nieadekwatną pomoc do gigantycznych strat i gigantycznej pracy, którą wykonują rolnicy z roku na rok".

- Nie ma ze strony rządu jasnego komunikatu, kiedy będą wypłacone odszkodowania, dlatego wnioskujemy dzisiaj do ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego o wypłatę zaliczek jak najszybciej, o prawdziwe umorzenie składek do KRUS-u, o pomoc samorządom, a nie zrzucenie winy na samorządowców, o wsparcie w umorzeniu podatku rolnego i rekompensatę z budżetu państwa - mówił szef ludowców.

Podkreślił, że minister rolnictwa "nie jest od machania i grożenia palcem, tylko od pomocy rolnikom". - PiS autentycznie niestety oszukał, wyzyskał i odrzucił polską wieś. Nie ma pomysłu na pomoc w najtrudniejszych sytuacjach, w sytuacjach klęski żywiołowej, nie ma systemowego rozwiązania. Domagamy się jak najszybszej pomocy w sprawach suszy i w sprawach ASF-u - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

afrykański pomór świń, PZŁ, ASF, Jan Krzysztof Ardanowski, odstrzał dzików

Minister: ci rolnicy powinni całkowicie zrezygnować z hodowli świń

Rolnicy, którzy nie mogą zabezpieczyć swoich gospodarstw przed ASF, lepiej żeby zrezygnowali z hodowli świń - powiedział we wtorek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Jego zdaniem należy rozważyć utworzenie alternatywnego wobec PZŁ...
Żniwa niemal w całym kraju dobiegają końca. Według Izby Zbożowo-Paszowej, wszystkie województwa sygnalizują niższe plonowania zbóż niż przed rokiem. Z ostatniego raportu Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) wynika, że obszar suszy zmniejszył się. Obecnie najbardziej dotyka województwo wielkopolskie, natomiast na południowym wschodzie kraju nie ma już prawie deficytu wody.

Wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) wykryto po raz pierwszy w Polsce w 2014 r. Dotychczas odnotowano 190 ognisk u trzody chlewnej w pięciu województwach: podlaskim, lubelskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i podkarpackim oraz 2 tys. 650 przypadków ASF u dzików na terenie Polski.

ASF jest niegroźny dla ludzi, ale przynosi znaczne straty gospodarcze, dotyczące zarówno produkcji trzody chlewnej, jak i poważne ograniczenia w produkcji i sprzedaży wyrobów z mięsa. Wykrycie wirusa w gospodarstwach wiąże się z usypianiem wszystkich zwierząt w danej hodowli oraz z ograniczeniami na obszarach je otaczających.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu