Przywrócenie funkcji torfowisk w obiegu wody wymaga działań na dużą skalę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Adrian Reszczyński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-01-2023,12:30 Aktualizacja: 18-01-2023,12:31
A A A

Ograniczenie emisji CO2, przywrócenie funkcji torfowisk w obiegu wody i zminimalizowanie negatywnych skutków pogłębiających się suszy, wymaga podjęcia długoterminowych działań na dużą skalę - przekazał dr Łukasz Kozub, przewodniczący zarządu Centrum Ochrony Mokradeł.

Powołując się na szacunki opracowane na potrzeby "Strategii Ochrony Mokradeł w Polsce na lata 2022-2032", wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra informował pod koniec grudnia, że torfowiska zajmują 1,6 mln ha, przy czym 85 proc. z nich jest przesuszonych, a jedynie 15 proc. zachowało charakter bagienny i zdolność akumulacji torfu.

wysychanie torfowisk, naturalne rezerwuary wody, mariusz lamentowicz

Torfowiska wysychają. To bardzo zły znak

Naukowcy przebadali historię ponad 30 torfowisk z różnych części Europy. Okazuje się, że większość z nich stopniowo wysycha, a proces ten trwa już od 300 lat. To zły znak, gdyż torfowiska są naturalnymi rezerwuarami wody oraz magazynami...

Dodał, że MRiRW zamierza zachęcać rolników, m.in. przez tzw. ekoschemat "Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych", czyli system dobrowolnych płatności, do poprawy funkcjonowania gospodarki wodnej i stanu torfowisk, a w konsekwencji ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery poprzez ograniczenie rozkładu materii organicznej w środowisku bagiennym.

Jak wskazał Łukasz Kozub, doktor nauk biologicznych i szef Zarządu Centrum Ochrony Mokradeł nieosuszone torfowiska bagienne pełnią istotną funkcję magazynową dla wody.

Przekazał, że wyrównują przepływy, gromadzą wodę, gdy jest w nadmiarze, oddają, gdy jej brakuje, zwiększają wilgotność powietrza i lokalnie schładzają atmosferę.

Przeważające obecnie torfowiska osuszone tracą te właściwości, co przekłada się na wzmożenie zjawisk ekstremalnych, takich jak susze i powodzie, które dodatkowo są potęgowane przez zmiany klimatu.

program Natura 2000, dyrektywa siedliskowa, Małgorzata Golińska

Polska wypełnia harmonogram i wyznacza obszary siedliskowe Natura 2000

Do końca 2022 r. wyznaczyliśmy 453 obszary siedliskowe w ramach programu Natura 2000 - wskazała Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska. Dodała, że nie tylko wypełniliśmy harmonogram, który przedłożyliśmy KE, ale mamy...

Kozub powołał się również na raport "Oszacowanie emisji gazów cieplarnianych z użytkowania gleb organicznych w Polsce oraz potencjału ich redukcji", zgodnie z którym emisje dwutlenku węgla z osuszonych torfowisk szacuje się na 33,9 ton ekwiwalentu CO2.

Wynika to z faktu, że osuszane torfowiska uwalniają zmagazynowany wcześniej węgiel, pochodzący z biomasy roślinnej. Dodał, że nieosuszane torfowiska pochłaniają węgiel, co przekłada się na schładzanie klimatu. Podkreślił jednak, iż jest to długotrwały, powolny proces.

Ekspert zauważył, że wspomniany przez wiceministra Cieciórę ekoschemat "Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych" zakłada otrzymanie dopłat dla rolników za grunty nasycone wodą w stopniu uniemożliwiającym ich użytkowanie. W opinii Kozuba jest to jednak działanie doraźne i dotyczy raczej płatności za grunty podtopione, np. po ulewnych deszczach.

Zdaniem przewodniczącego zarządu Centrum Ochrony Mokradeł Ograniczenie emisji CO2, przywrócenie funkcji torfowisk w obiegu wody i zminimalizowanie negatywnych skutków pogłębiających się suszy wymaga podjęcia długoterminowych działań na dużą skalę. Jako przykład wskazał podniesienie poziomu wody na znacznych obszarach przez dezaktywację systemów melioracji odwadniającej. Zaznaczył, że zmiany wymaga także system gospodarowania wodą w krajobrazie, który dotychczas polegał przede wszystkim na osuszaniu i odprowadzaniu wody.

W opinii Kozuba obecnie funkcjonujące dopłaty dla rolników, np. w ramach pakietów "Cenne siedliska i zagrożone gatunki ptaków na obszarach Natura 2000" i "Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000", są nastawione na ochronę różnorodności biologicznej, tj. gatunków roślin i zwierząt w danym środowisku, nie zaś funkcji ekosystemów. Jak wytłumaczył, oznacza to w praktyce, że pakiety dla rolników nie są nakierowane na ochronę i poprawę funkcji torfowisk w gospodarce wodnej w Polsce.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu