Przybywa leśnych pszczół w barciach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-08-2016,11:40 Aktualizacja: 07-08-2016,11:49
A A A
Przybywa pszczół w barciach i kłodach bartnych w lasach północno-wschodniej Polski. Na 21 takich miejsc, które powstały w ramach projektu przywracania tradycyjnego bartnictwa, zasiedlonych jest obecnie trzynaście. Zdaniem leśników, to dobry wynik. 
 
Projekt "Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach" realizowały wspólnie nadleśnictwa z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego: Augustów (Puszcza Augustowska), Browsk (Puszcza Białowieska), Maskulińskie (Puszcza Piska) i Supraśl (Puszcza Knyszyńska), we współpracy z warszawską SGGW i Uniwersytetem w Białymstoku.
pszczoły, pszczelarstwo, pszczele rodziny, warroza

Brakuje nam pszczół i pszczelarzy

W Polsce działa ponad 60 tysięcy pszczelarzy. Są to osoby z wielkim doświadczeniem bowiem aż 2/3 z nich ukończyła już 50 lat.  Niestety, najmniej liczną, choć ciągle rosnącą (12 proc. w 2014 roku) grupą są osoby wieku do 35 lat.    -...
Blisko dwuletnie działania obejmowały m.in. budowę barci i kłód bartnych (nadrzewnych uli), szkolenia potencjalnych bartników, tworzenie ścieżek edukacyjnych, badania naukowe (dotyczące m.in. genetyki pszczół leśnych) i analizy prawne.
 
Wartość projektu, to blisko 1,3 mln zł brutto, z czego 1,1 mln zł były to pieniądze z tzw. funduszy norweskich. W odtwarzaniu tradycji bartnictwa, polskim leśnikom pomagali bartnicy z parku narodowego Szulgan-Tasz w Baszkirii na Uralu w Rosji. To oni uczyli ich budowy pierwszych kłód bartnych czy barci i pokazywali, jak należy opiekować się leśnymi pszczołami.
 
Jak powiedział PAP Adam Sieńko, jeden z inicjatorów projektu, zastępca nadleśniczego nadleśnictwa Augustów w ostatnim czasie zasiedlone zostały przez pszczoły kolejne dwie barcie i pięć kłód. Oznacza to, że na 21 takich miejsc stworzonych w ramach projektu, w trzynastu żyją pszczoły. W jego ocenie, to dobry wynik. Podał przykład Baszkirii, gdzie zasiedlenie jest na poziomie 30 proc.
pszczoły, miód, Toruń, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Tysiące pszczół na dachu urzędu w środku miasta i 30 litrów miodu

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego ma już za sobą pierwszą zbiórkę miodu z pasieki umieszczonej na dachu swojej siedziby w centrum Torunia. Rezultat pracy blisko 150 tysięcy pszczół to ponad 30 litrów...
Zwrócił uwagę, że drobny błąd przy budowie kłody bartnej czy tzw. dzianiu barci (wykonuje się je w żywym drzewie), powoduje, że pszczoły nie zasiedlają przygotowanego dla nich miejsca. 
 
Leśnik pytany o kondycję dziko żyjących pszczół zwrócił uwagę, że - jeśli chodzi o pogodę - obecny rok jest specyficzny. - Podobnie jak w rolnictwie i każdej dziedzinie, która z przyrodą jest związana: zawsze czegoś jest za mało, albo za dużo. 
Na początku było za dużo suszy, a teraz za długie okresy z deszczami, kiedy te pszczoły nie mogą swobodnie pracować - dodał Sieńko.
 
Leśnicy chcą projekt kontynuować. Przygotowują wniosek o dofinansowanie przede wszystkim z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, tym razem z udziałem trzynastu nadleśnictw. Większy nacisk miałby być położony na poprawę warunków bytowania pszczół w lasach, np. tworzenie tzw. łąk pszczelich (z gatunkami roślin miododajnych).
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement