Przez firmy "słupy" wprowadzała na rynek olej rzepakowy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Roman Skiba PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-01-2022,12:55 Aktualizacja: 17-01-2022,12:58
A A A

Kobieta wystawiała nierzetelne faktury VAT i próbowała uszczuplić wpływy budżetowe o 1,5 mln zł. Oskarżono ją też o pranie brudnych pieniędzy i udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która handlowała olejem rzepakowym.

W grudniu 2021 r. Prokuratura Regionalna we Wrocławiu skierowała do Sądu Okręgowego w Łodzi akt oskarżenia przeciwko osobie oskarżonej o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było popełnianie przestępstw karnych i skarbowych.

wyłudzenie dopłat, ARiMR, Orzesze, dopłaty bezpośrednie

Chciała 130.000 złotych dopłat. Usłyszała ponad 130 zarzutów

Starająca się o dopłaty rolne do działek kobieta usłyszała aż 134 zarzuty usiłowania wyłudzenia środków. Gotowy jest już akt oskarżenia w tej sprawie. Sprawa ruszyła w grudniu 2021 roku, gdy informacja o podejrzanym procederze wpłynęła do...

- Oskarżonej zarzucono ponadto wprowadzenie do obrotu gospodarczego nierzetelnych faktur VAT w celu uszczuplenia należności publicznoprawnych w kwocie prawie 1,5 mln zł oraz pranie brudnych pieniędzy - poinformowała prok. Katarzyna Bylicka, rzeczniczka wrocławskiej prokuratury.

Ustalenia śledztwa wykazały, że oskarżona działała w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu dokonywanie przestępstw oraz przestępstw skarbowych związanych z fikcyjnym, karuzelowym obrotem różnymi towarami.

"Była prezesem jednej ze spółek, którą w tym celu założyła i była jej jedynym udziałowcem. Proceder polegał na fikcyjnym wprowadzaniu do obrotu na terenie kraju i za granicą za pośrednictwem zorganizowanej sieci firm tzw. 'słupów' towaru w postaci oleju rzepakowego, czemu towarzyszyło wystawianie nierzetelnych faktur VAT" - czytamy w komunikacie.

Przedmiotem działalności założonej przez oskarżoną spółki była m.in. praca agentów zajmujących się sprzedażą płodów rolnych, żywych zwierząt, surowców dla przemysłu tekstylnego, półproduktów, paliw, rud, metali i chemikaliów przemysłowych.

"W ustalonym mechanizmie karuzelowym, spółka pełniła rolę 'bufora', mającego za zadanie wydłużyć fakturowy obieg towaru w celu utrudnienia wykrycia prowadzonego procederu. Nie prowadziła rzeczywistej działalności gospodarczej. Rolą jej było jedynie wprowadzenie do obrotu nierzetelnych faktur VAT, dokumentujących pozorną sprzedaż oleju rzepakowego z wykazanym podatkiem od towarów i usług, co umożliwiało bezpodstawne odliczenie podatku naliczonego na dalszych etapach obrotu" - wyjaśniła prokurator w komunikacie.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu