Prowadzenie bydła na pastwiska musi odbywać się zgodnie z prawem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
16-10-2018,12:30 Aktualizacja: 16-10-2018,12:38
A A A

Dwie uczestniczki zdarzenia drogowego, do którego doszło w miejscowości Bagienice pod Chorzelami (pow. przasnyski, woj. mazowieckie) będą musiały zapłacić grzywny.

Jak ustaliła przasnyska policja, kierująca oplem w wyniku niedostosowania prędkości do panujących warunków na drodze uderzyła w nieprawidłowo prowadzone krowy na pastwisko. Zarówno ją, jak i właścicielkę bydła ukarano mandatami. 

łódź, straż miejska, krowy, bydło w mieście, krowy zerwały się z łańcucha

Krowy na wypasie w wielkim mieście

Dwie krowy zamiast na pastwisku czy w oborze znalazły się niespodziewanie w rejonie ulic Dąbrowskiego i Puszkina w... Łodzi. Musiała interweniować Straż Miejska. Niedawno pisaliśmy o koniach, które uciekły właścicielom i biegały po drogach,...

Bydło obecnie znacznie rzadziej niż kiedyś pasie się na łąkach, ale zdarzają się przypadki, że trzeba je na pastwisko przeprowadzić. Czynność ta jest uregulowana w Prawie o ruchu drogowym.

Przede wszystkim zwierzęta w stadzie mogą być pędzone po drodze tylko pod odpowiednim nadzorem. Zwierzę pojedyncze może być prowadzone tylko na uwięzi, a ich poganiacz jest obowiązany:

  • iść po lewej stronie pędzonych zwierząt
  • w okresie niedostatecznej widoczności nieść latarkę z widocznym z odległości co najmniej 150 m światłem białym

Zwierzęta mogą być ponadto prowadzone luzem przy pojeździe zaprzęgowym z jego prawej strony, w liczbie nie większej niż 2 sztuki. Zabronione jest:

  • pędzenie zwierząt po drodze oznaczonej znakami z numerem drogi międzynarodowej, a po innej drodze twardej w okresie od zmierzchu do świtu
  • pędzenie zwierząt po drodze twardej osobie w wieku poniżej 13 lat
  • pędzenie w poprzek drogi w miejscu niewidocznym na dostateczną odległość
  • zatrzymywanie zwierząt na jezdni
  • zajmowanie przez zwierzęta więcej niż prawej połowy jezdni albo drogi dla pieszych lub rowerów

Rada powiatu może ponadto wprowadzić zakaz pędzenia zwierząt na określonych drogach lub obszarach oraz w określonym czasie.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu