Polska największym producentem karpia w UE

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-12-2020,10:45 Aktualizacja: 22-12-2020,10:49
A A A

Polska stała się największym producentem karpia w Unii Europejskiej, krajowa produkcja stanowi około 30 proc. unijnej - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Wolumen rodzimej produkcji karpia w ostatnich latach waha się od 18 tys. ton do 20 tys. ton rocznie i jest niemal w całości przeznaczany na rynek krajowy. Produkcja i połów karpia w roku 2019 stanowiły blisko 36 proc. połowu ryb słodkowodnych w Polsce. Tegoroczna produkcja karpia szacowana jest na ok. 21 tys. ton.

produkcja karpia, ceny karpia, Zbigniew Szczepański, Towarzystwo Promocji Ryb Pan Karp

Coraz trudniej o żywego karpia, ale i mniej chętnych na rybę

W tym roku trudniej będzie kupić żywego karpia, niemal wszystkie sieci handlowe wycofały się ze sprzedaży żywych ryb - powiedział Zbigniew Szczepański, prezes Towarzystwa Promocji Ryb "Pan Karp". Przyznał, że na takie decyzje miały wpływ...

Według danych Eurostatu, w 2018 r. w UE wyprodukowano ok. 61 tys. ton karpi. Wówczas nasz kraj dostarczył na rynek ok. 16,5 tys. ton, Czechy ok. 18,5 tys. ton, a Węgry ok 11,5 tys. ton. Produkcja tych ryb jest jednak zmienna i w dużym stopniu zależy od warunków pogodowych.

Według KOWR, w Polsce jest zarejestrowanych 3 tys. podmiotów prowadzących chów i hodowlę karpi, a także ponad 1 tys. przedsiębiorstw akwakultury utrzymujących karpie. Najwięcej podmiotów znajduje się w województwach śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim oraz lubuskim.

- Karp w świadomości Polaków jest rybą nieodłącznie związaną z tradycją wigilijnego stołu. Mimo, że jest znany i hodowany od wieków, to prawdziwą popularność zyskał jako potrawa podawana podczas świąt Bożego Narodzenia. W okresie świątecznym zainteresowanie karpiem wśród polskich konsumentów jest zdecydowanie największe – zaznacza Marcin Wroński, zastępca dyrektora generalnego KOWR.

rybołówstwo, ministerstwo rolnictwa, ministerstwo infrastruktury

Rybołówstwo przechodzi do resortu rolnictwa

Komórki organizacyjne obsługujące sprawy działu rybołówstwo oraz pracownicy je obsługujący przechodzą z resortu infrastruktury pod ministerstwo rolnictwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano właśnie dwa rozporządzenia Rady Ministrów...

Karp jest rybą słodkowodną, hodowlaną. Jego sprzedaż w Polsce charakteryzuje się znaczną sezonowością. Szacuje się, że na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia sprzedawane jest około 90 proc. produkcji.

- Pomimo, że ogólny popyt na ryby w Polsce jest zmienny, biorąc pod uwagę podział na gatunki, to ilość spożywanego karpia na przestrzeni lat nie ulega dużym zmianom. Związane jest to bezpośrednio z sezonowością produkcji i zapotrzebowaniem wewnętrznym. W 2019 r. średnie spożycie tej ryby w kraju wyniosło 0,56 kg na mieszkańca, a udział spożycia karpia w odniesieniu do wszystkich ryb i owoców morza konsumowanych w kraju, stanowił ponad 4 proc. - zaznaczył Wroński.

Większa część produkcji karpia jest przeznaczana na pokrycie zapotrzebowania wewnętrznego, wiec wolumen eksportu jest stosunkowo niewielki, ale rośnie. W ubiegłym roku wywóz z Polski osiągnął 865 ton i był o 56 proc. wyższy niż w 2018 r.

Karp trafił głównie na unijne stoły. Największymi odbiorcami ryby były Niemcy (24 proc.), Francja (18 proc.), Estonia (17 proc.), Litwa (13 proc.) i Wielka Brytania (12 proc.), a spośród krajów pozaunijnych Ukraina (7 proc. udziału).

Z badań konsumenckich przeprowadzonych w listopadzie wynika, że 87 proc. polskich rodzin w tym roku ma zamiar kupić i przyrządzić karpia jako jedną z wigilijnych potraw.

Jest najchętniej spożywaną rybą podczas świąt Bożego Narodzenia na Śląsku oraz w woj. małopolskim, wielkopolskim, łódzkim i mazowieckim.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu