Polacy niewiele wiedzą o pszczołach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-05-2017,9:00 Aktualizacja: 18-05-2017,9:15
A A A

Poziom wiedzy Polaków na temat pszczół jest niski - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin (PSOR). Większość uważa, że pszczoły giną z powodu stosowania środków ochrony roślin, gdy tymczasem przyczyną są choroby.

Tylko niewiele osób wie, że pszczoła miodna, to tylko jeden z 460 gatunków tych owadów. A głównym dobrem, jakie otrzymujemy od pszczół nie jest miód, a zapylanie - przekonywał dr. Grzegorz Pruszyński z Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu.

owady, pszczoły, rzepak, zboża, buraki cukrowe, neonikotynoidy, stosowanie neonikotynoidów

Chcą zakazu stosowania pestycydów szkodzących pszczołom

Ekolodzy oraz pszczelarze zaapelowali w środę do resortu rolnictwa, by poparł zakaz stosowania toksycznych pestycydów szkodliwych dla pszczół. Greenpeace szacuje, że praca tych owadów w Polsce jest warta nawet 4 mld zł....

Ekspert dodał, że Polacy powielają wiele stereotypów m.in. na temat ginięcia pszczół z powodu stosowania środków ochrony roślin. Z badania przeprowadzonego w listopadzie przez pracownię Maison&Partners na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków wynika, że tak uważa 3/4 Polaków.

A pszczoły giną z powodu bardzo wielu czynników, przede wszystkim z powodu chorób, a tylko pojedyncze przypadki (0,5 proc.) związane są z niewłaściwym stosowaniem środków ochrony roślin. Pruszyński zaznaczył, że nowoczesne środki używane zgodnie z zaleceniami nie są groźne ani dla człowieka, ani dla zwierząt.

Według raportu Zakładu Pszczelnictwa Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, liczba rodzin pszczelich w Polsce co roku wzrasta o 3-4 proc. W 2016 r. było ok. 1,5 mln rodzin pszczelich (uli). 77 proc. ankietowanych uważa, że w Polsce istnieje "problem pszczół", a 71 proc. jest zdania, że pszczoły giną masowo.

W ubiegłym roku straty w rodzinach pszczelich wyniosły średnio 13 proc., a w województwie zachodniopomorskim, lubelskim, śląskim dochodziły do 35 proc. Z badania wynikało, że jedynie 14 proc. osób wie, że pszczoła żyje jedynie 42 dni, a pyłki zbiera w ciągu 21 dni swojego życia.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel poparł w ubiegłym roku słoweńską inicjatywę ustanowienia Światowego Dnia Pszczół. Będzie on obchodzony co roku 20 maja. Termin ten ma być zatwierdzony na 40. sesji Konferencji FAO w lipcu, a następnie musi być zaakceptowany przez Zgromadzenie Ogólne ONZ jesienią 2017 r.

Według planowanego harmonogramu, pierwszy Światowy Dzień Pszczół będzie obchodzony 20 maja 2018 r.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu