Polacy nie obawiają się utraty pracy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-03-2016,10:00 Aktualizacja: 04-03-2016,10:38
A A A

77,3 proc. pracujących Polaków nie obawia się utraty zajęcia - wynika z V edycji badania "Barometru Rynku Pracy" przygotowanego przez Work Service. 13,5 proc. pracodawców planuje podwyżki płac w swoich firmach.

Prezentujący raport Krzysztof Inglot z Work Service powiedział, że mamy rynek pracownika, co zapowiadaliśmy już w 2014 r. Po takiej zmianie na rynku pracy największym wyzwaniem dla pracodawców będzie pozyskanie i utrzymanie wykwalifikowanej kadry.

Główny Urząd Statystyczny, zatrudnienie, bezrobocie, stopa bezrobocia

Bezrobocie w styczniu na 10,3 procenta

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że bezrobocie w styczniu wyniosło 10,3 proc. wobec 9,8 proc. w grudniu 2015 r. Najwyższe bezrobocie (17 proc.) odnotowano na Warmii i Mazurach, a najniższe (6,5 proc.) w Wielkopolsce. Według GUS liczba...

Według wyników Barometru pracodawcy w najbliższych miesiącach chcą utrzymać zatrudnienie (73 proc.), lub rozszerzać je (16,4 proc.). W ramach rekrutacji będą szukać głównie kadry niższego szczebla - deklaruje to 67 proc. badanych pracodawców (najwięcej w branży budowlanej).

Co piąty pracujący Polak (22,2 proc.) chce zmienić swoje obecne miejsce zatrudnienia w perspektywie do dwóch lat. Najczęściej rozważają to osoby w wieku 18-34 lat - 35,2 proc.  

Wśród badanych, którzy deklarowali obawę o utratę pracy lub, że zamierzają ją zmienić co piąty jest zdania, iż znajdzie nową w ciągu tygodnia, a w sumie 39,1 proc. uważa, że czas ten nie przekroczy miesiąca.

55,8 proc. pracujących Polaków oczekuje podwyżki płac w najbliższych miesiącach, 39,3 utrzymania zarobków, a 2,9 proc. obawia się ich obniżenia. Pracodawcy - w 81,2 proc. badanych firm - przewidują utrzymanie poziomu płac, nikt z badanych nie zakłada obniżania zarobków.

Sondaż na zlecenie Work Service przeprowadził w styczniu instytut Millward Brown. W części pracowniczej próba wyniosła 517 dorosłych Polaków dobranych zgodnie z zasadą reprezentatywności pod względem płci, wieku, wykształcenia oraz klasy wielkości i województwa miejsca zamieszkania. W części pracodawców badano po sto małych (10-49 pracowników), średnich (50-249 pracowników) oraz dużych (250+ pracowników) firm z uwzględnieniem miejsca prowadzenia działalności oraz branży firmy.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu