Podzielili pieniądze na scalanie gruntów. Rolnikom będzie łatwiej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
12-02-2017,10:00 Aktualizacja: 12-02-2017,10:52
A A A

W kolejnym województwie ruszą scalenia gruntów rolniczych współfinansowane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Pieniądze na ten cel dostaną samorządy z regionu opolskiego.

Wnioski składano jesienią ubiegłego roku, a teraz zarząd województwa zatwierdził listę operacji zakwalifikowanych do współfinansowania z PROW.

scalanie gruntów, ziemia, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, PROW, podlaskie

63 mln zł z UE na scalanie gruntów

Cztery podlaskie powiaty dostaną 62 mln zł z UE z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na scalanie gruntów. Mimo że Podlaskie należy do regionów, gdzie scaleń przeprowadza się sporo, potrzeby są wciąż duże - podkreślają...

Powiat namysłowski scalanie gruntów w obrębie miejscowości Zofijówka oszacował na ponad 2,3 mln zł, a wnioskowana kwota pomocy wynosi niemal 1,5 mln zł.

Powiat oleski zaplanował scalanie w obrębie wiosek Wygiełdów i Jastrzygowice, co ma kosztować niemal 2,7 mln zł, a wsparcie to 1,7 mln zł.

Największa operacja ma dotyczyć miejscowości Rzymkowice. Starostwo nyskie koszt tego zadania wyceniło na ponad 8,1 mln zł, a pomoc ma wynieść prawie 5,2 mln zł.

Scalanie gruntów polega na wydzieleniu nowych działek ewidencyjnych, o innym ukształtowaniu w stosunku do pierwotnych. Ma doprowadzić do zmniejszenia liczby małych, rozproszonych działek składających się na gospodarstwo oraz powiększenia ich średniej wielkości.

Podkarpackie: ponad 33 mln zł na scalanie gruntów w powiecie jarosławskim

Ponad 33 mln zł kosztować będzie scalanie gruntów w powiecie jarosławskim na Podkarpaciu. To największa taka operacja w regionie i jedna z większych w Polsce. Pieniądze pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata...

Dodatkowo przeprowadza się również prace w zakresie zagospodarowania poscaleniowego terenu - chodzi o sieć dróg dojazdowych do gruntów rolnych i leśnych czy sieć melioracyjną.

Wielu rolnikom z Opolszczyzny prace mogą bardzo ułatwić życie. Nie brakuje tam bowiem np. działek szerokich na kilka metrów i długich na kilka kilometrów. Uprawianie ich przy użyciu nowoczesnego, dużego sprzętu jest czasem wręcz niemożliwe.

Poza tym działki są bardzo rozdrobnione. Na przykład wspomniane Rzymkowice - jak podawały lokalne media - obejmują 750 ha. Obszar ten podzielony jest na ponad 1600 działek, mających ok. 300 właścicieli.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement