Owca Plus po raz kolejny ruszyła na Śląsku

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mateusz Babak (PAP), (ala) | agropolska@apra.pl
02-06-2019,21:00 Aktualizacja: 03-06-2019,9:54
A A A
Ponad 420 tys. zł przekazał w ostatni piątek samorząd woj. śląskiego na wsparcie hodowli owiec w ramach programu Owca Plus. Wojewódzki program od 12 lat wspiera hodowlę owiec i kóz, a także ochronę bioróżnorodności Beskidów oraz Jury Krakowsko–Częstochowskiej.
 
W piątek 31 maja w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego podpisano umowę, która jest efektem rozstrzygnięcia pierwszego w tym roku konkursu w ramach programu Owca Plus. 
 
Jak podało biuro prasowe urzędu, Fundacja Pasterstwo Transhumancyjne otrzymała 426 tys. zł dotacji na ochronę przyrody i krajobrazu hal i polan górskich Beskidów, a dokładnie na prowadzenie tam wypasu owiec.
 
Natomiast Stowarzyszenie Gospodarstw Edukacyjnych Województwa Śląskiego zawarło umowę na 172 tys. zł, na popularyzację idei edukacji w gospodarstwach edukacyjnych.
 
hodowla owiec, owce, owczarki podhalańskie, RDOŚ Olsztyn, gmina Pasym, gmina Jeziorany

Psy będą strzegły owce przed wilkami. Pierwsze już trafiły do gospodarzy

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie przekazała gospodarzom z województwa warmińsko-mazurskiego pierwsze owczarki podhalańskie do ochrony stad owiec przed wilkami. Dwa szczenięta trafiły już do hodowcy 600 owiec ze wsi Derc...
Fundacja Pasterstwo Transhumancyjne otrzymała dotację w konkursie, którego celem jest czynna ochrona bioróżnorodności i krajobrazu poprzez prowadzenie wypasu  owiec ras lokalnych (tradycyjnego, szałaśniczego), a także popularyzację stworzonego w 2017 r. „Szlaku bacówek programu Owca Plus”. Składane oferty musiały uwzględniać m.in. wypas owiec na areale min. 550 ha hal i polan, na terenie Beskidów.
 
W tym roku na działania zasadniczego konkursu "Owca Plus" w Beskidach przeznaczono 440 tys. zł, a na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej niespełna 64 tys. zł. Do konkursu zgłosiły się podmioty z obu tych obszarów. Jednak dotację w kwocie 426 tys. przyznano tylko Fundacji Pasterstwo Transhumancyjne z Koniakowa – na prowadzenie ekstensywnego i kulturowego wypasu owiec.
 
Wojewódzki Program Aktywizacji Gospodarczej oraz Zachowania Dziedzictwa Kulturowego Beskidów i Jury Krakowsko-Częstochowskiej "Owca Plus" funkcjonuje w woj. śląskim od 2007 r. Już po dwóch pierwszych latach zaobserwowano zwiększenie powierzchni terenów pastwiskowych i pogłowia owiec oraz zwiększenie bioróżnorodności roślinności łąk czy polan.
 
Inne efekty to większe zaangażowanie społeczności lokalnych w podtrzymywanie tradycji i zwyczajów oraz silniejsze zainteresowanie turystów pasterstwem i czynną ochroną przyrody. W 2010 r. samorząd woj. śląskiego zdecydował o kontynuowaniu programu do 2014 r., a następnie przedłużył go do 2020 r. 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement