Obiekty rolnicze powinny spełniać wiele warunków. Jest projekt rozporządzenia

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Ewa Wesołowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-04-2022,9:20 Aktualizacja: 14-04-2022,8:30
A A A

Warunki techniczne, jakie powinny spełniać obiekty rolnicze, np. silosy czy zbiorniki na odchody zwierzęce, zakłada projekt rozporządzenia opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Chodzi o rozporządzenie ministra rolnictwa w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie. Jak czytamy w uzasadnieniu, w opublikowanych przepisach określa się m.in. odległość takich budowli rolniczych od siedzib mieszkalnych czy granicy działki sąsiada, a także zasad jej konstrukcji.

Krajowy Plan Odbudowy, silosy na kiszonkę, płyty obornikowe, wspólna polityka rolna

W planie odbudowy nie będzie kasy na silosy i płyty obornikowe. Dlaczego?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odniosło się do sprawy dofinansowania budowy silosów na kiszonki, płyt obornikowych i ich systemów zadaszeń oraz utwardzenia dojazdów. Resort przekazał odpowiedź na wniosek samorządu...

Wskazuje się też na konieczność zapewniania dostępności do tych budowli osobom ze szczególnymi potrzebami. Minimalne uwzględnienie ich potrzeb oznacza m.in. zapewnienie wolnych od barier poziomych i pionowych przestrzeni komunikacyjnych, dostęp do wszystkich pomieszczeń (z wyłączeniem pomieszczeń technicznych), zapewnienie informacji na temat rozkładu pomieszczeń w budynku, co najmniej w sposób wizualny i dotykowy lub głosowy, zapewnienie wstępu do budynku osobie korzystającej z psa asystującego, zapewnienie osobom ze szczególnymi potrzebami możliwości ewakuacji lub ich uratowania w inny sposób.

Budowle rolnicze - jak wskazano - powinny być wykonane z elementów nierozprzestrzeniających ognia. W tych, w których występują materiały mogące wytworzyć mieszaniny wybuchowe oraz na terenach przyległych do tych budowli, dokonuje się oceny zagrożenia wybuchem zgodnie z zasadami określonymi w przepisach przeciwpożarowych.

Wokół instalacji służących do otrzymywania biogazu rolniczego ustala się strefy bezpieczeństwa, których powierzchnia zależy od pojemności komór fermentacyjnych i zbiorników biogazu rolniczego.

Jak czytamy, "przypadku instalacji o pojemności do 350 m sześc. strefa bezpieczeństwa wynosi co najmniej 3 m; o pojemności ponad 350 m sześc. do 700 m sześc. - co najmniej 5 m, a ponad 700 m sześc. - co najmniej 8 m".

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu