Nowe zasady oceny ofert na zakup ziemi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
28-02-2015,15:30 Aktualizacja: 28-02-2015,18:19
A A A

Lubuska Izba Rolnicza porozumiała się z Oddziałem Terenowym Agencji Nieruchomości Rolnych w Gorzowie Wielkopolskim "w sprawie określenia istotnych kryteriów oraz ich wag służących do oceny ofert pisemnych". Chodzi o oferty na zakup państwowej ziemi.

Szczegóły ustalono podczas niedawnego Lubuskiego Forum Rolniczego. Władysław Piasecki, szef tamtejszego rolniczego samorządu podczas rozmów podkreślał duże znaczenie przetargów ofertowych.

Dodał, że przyszedł czas na zagospodarowanie pozostałej w zasobach agencji ziemi na zasadach, jakie już dawno powinny obowiązywać.

Chodzi przede wszystkim o zwiększenie konkurencyjności lubuskich gospodarstw. - Celem przetargów ofertowych jest umożliwienie zakupu ziemi za niewygórowaną cenę. Tak, by jej zakup przyczyniał się do rozwoju gospodarstw, a nie prowadził do ich upadku z powodu zaciągniętych kredytów, które później trudno spłacić - wyjaśniał.

W podpisanym porozumieniu, wśród kryteriów ocen składanych ofert znalazły się: cena nabycia ziemi, odległość miejsca zamieszkania rolnika od wystawionej do sprzedaży nieruchomości, wielkość posiadanego gospodarstwa, posiadanie hodowli zwierząt, członkostwo w grupie producenckiej, wsparcie uzyskane w ramach PROW oraz bezumowne użytkowanie gruntów zasobu.

Ustalono, że nie będzie przywilejów dla młodych rolników (do 40 lat) bowiem zdaniem ANR byłoby to niezgodne z konstytucją i kodeksem cywilnym (wiek nie może być kryterium wyboru).

Po długich dyskusjach przedstawiciele rolniczych organizacji, ANR oraz urzędu marszałkowskiego zmienili dotychczas obowiązujące kryteria.

Jeśli chodzi o odległość gruntów od miejsca zamieszkania maksymalną liczbę (20) punktów otrzymają oferenci, których gospodarstwa położone są nie dalej niż 4 km.

Pełną pulę punktów (10) - biorąc pod uwagę wielkość posiadanego gospodarstwa - dostaną z kolei oferenci z areałem mieszczącym się w przedziale między średnią krajową (10 ha), a 1,5-2,5 średniej wojewódzkiej, czyli gospodarstwa o powierzchni ok. 31 ha-70 ha.

Natomiast członkostwo w grupie producenckiej połączono ze wsparciem uzyskanym w ramach PROW. Według rolniczego samorządu maksymalna liczba punktów (20) powinna trafiać do osób aktywnych, rozwojowych i czynnie działających na rynku i jednocześnie "nie wymuszających" członkostwa w grupie producentów.

Według opublikowanych niedawno przez Agencję Nieruchomości Rolnych danych średnia cena państwowych gruntów w Lubuskiem wynosiła w 2014 roku 18.920 zł.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu