Nowe przepisy mają zapobiec nieuczciwym praktykom

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-03-2016,8:45 Aktualizacja: 02-03-2016,9:36
A A A

W resorcie rolnictwa trwają prace nad projektem ustawy o zapobieganiu nieuczciwym praktykom rynkowym stosowanym wobec dostawców produktów spożywczych i rolnych przez przedsiębiorców zajmujących się obrotem tymi produktami.

- Uregulowanie tej sprawy nie jest proste i właściwie nie udało się w żadnym kraju unijnym. Ale są państwa, które jednak coś w tym kierunku zrobiły, Polska jest "czarną plamą", nie ma u nas żadnych rozwiązań regulujących kwestie nieuczciwych praktyk w handlu - powiedział Jacek Bogucki, wiceszef resortu w rozmowie z PAP.

Pracujemy obecnie nad rozwiązaniami, które będą obejmowały obszar stosunków pomiędzy przetwórstwem a handlem. Jego zdaniem, obecnie najsilniejsza jest pozycja sieci handlowych. W niektórych krajach udało się te stosunku uregulować, np. w postaci kodeksu dobrych praktyk. - Będziemy się wzorować na rozwiązaniach innych krajów, np. Francji - powiedział wiceminister.

drób, produkcja, Farmio, Krajowa Rada Drobiarstwa - Izba Gospodarcza

Nieuczciwe praktyki w branży drobiarskiej. Sprawa w UOKiK

Krajowa Rada Drobiarstwa - Izba Gospodarcza złożyła do UOKIK zawiadomienie o podejrzeniu stosowania przez Farmio SA praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Dlaczego? Komunikaty wykorzystywane przez producenta sugerują, że...

Zaznaczył, że problem nierównoprawnych stosunków między handlem a przetwórstwem i producentami rolnymi widzi też Komisja Europejska, która próbuje problem uregulować od kilu lat, a niedawno opublikowała raport na ten temat.

Wiceszef rolnictwa zaznaczył, że za poprzedniego rządu była podejmowana próba uregulowania relacji przetwórstwo-handel w postaci pracy nad kodeksem dobrych praktyk. Nic z tego nie wyszło. W naszych warunkach raczej takie porozumienia będzie trudne. Bogucki zapowiedział, że projekt ustawy w ciągu kilku tygodni trafi do konsultacji międzyresortowych.

"Projekt ustawy ma na celu wyeliminowanie z łańcucha dostaw żywności stosowania nieuczciwych praktyk handlowych na wszystkich jego etapach. Prawidłowe relacje między dostawcami a odbiorcami produktów rolnych i spożywczych stanowią podstawę dla rozwoju branży rolno-spożywczej, gwarantują możliwość inwestowania i innowacji" - napisano w komunikacie zamieszczonym na stronie ministerstwa.

Na stosowanie różnych nieuczciwych praktyk skarżą się wszystkie branże spożywcze. Np. Polska Izba Mleka szacuje, że sieci pobierają nawet 30 różnych dodatkowych opłat za sprzedaż towaru, m.in. jest to opłata tzw. półkowa, czyli opłata za umieszczenie produktu na określonym miejscu. Sieci w ten sposób obciążają dodatkowymi kosztami dostawców zmniejszając ich zysk i wymuszając niskie ceny.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu