Nie wszystkie dania są "jak u babci". Co wykryła inspekcja?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
27-01-2021,8:45 Aktualizacja: 27-01-2021,8:49
A A A

Dania gotowe, soki, nektary i syropy oraz zioła i przyprawy wzięła pod lupę w trzecim kwartale ubiegłego roku Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Teraz podała wyniki kontroli.

Jeśli chodzi o dania gotowe (wyroby garmażeryjne z nadzieniem, w sosach, w słoikach i w puszkach), kontrola objęła 121 podmiotów, w tym 46 producentów, 39 sklepów i 36 punktów gastronomicznych.

czechy, sprzedaż rodzimej żywności, Stanisław Bizoń

Czesi wyrzucają polską żywność

Spożywczy protekcjonizm rządu w Pradze, choć zapewne niezgodny z unijnym prawem, może uderzyć w polskich eksporterów żywności. Od przyszłego roku 55 proc. produktów sprzedawanych w czeskich sklepach spożywczych (o powierzchni ponad...

Cechy organoleptyczne zakwestionowano przy 2 partiach (1,5 proc. poddanych kontroli), a parametry fizykochemiczne  przy 35 (22,3 proc.).

Stwierdzone nieprawidłowości dotyczyły m.in. zaniżonej zawartości farszu, obecności niedeklarowanych surowców oraz niezgodnych z deklaracją poziomów parametrów (np. zawartości białka i soli). Oznakowanie zweryfikowano w przypadku 326 partii, z czego w 156 stwierdzono nieprawidłowości (47,9 proc.).

Dotyczyły m.in.: stosowania określeń typu "kuchnia staropolska", "domowy", "tradycyjnie" i "jak u babci" przy stosowaniu dodatków, aromatów i przetworzonych surowców, podawania deklaracji "bez konserwantów" i "bez dodatku glutaminianu monosodowego" przy jednoczesnym używaniu składników zawierających te dodatki.

Kontrola znakowania soków i nektarów, syropów owocowych oraz produktów przemysłu cukrowniczego (w tym cukru z buraków cukrowych i cukru trzcinowego) objęła 116 podmiotów, w tym 55 zajmujących się produkcją, konfekcjonowaniem i składowaniem oraz 61 sklepów detalicznych.

eksport żywności, produkty rolno-spożywcze, kowr, mięso i przetwory, ziarno zbóż

Eksport żywności ciągle idzie w górę

Od stycznia do października 2020 r. odnotowano wzrost wartości eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski. Wywóz poszedł w górę o 7 proc. rok do roku i osiągnął wartość 28,3 mld euro. Na wzrost sprzedaży miały wpływ przede...

Pod lupę trafiło 318 partii, a nieprawidłowości stwierdzono w przypadku 59. Kontrolerzy wytykali m.in.:

  • nieprawidłowe nazwy ( np. "sok owocowy" dla wyrobu zawierającego również sok imbirowy)
  • stosowanie niedozwolonych (np. "bez dodatku wody, bez dodatku konserwantów" i "bez cukru" w przypadku soku) lub niezgodnych z prawdą (np. "100 proc. naturalny" na napoju zawierającym ekstrakt z kolendry i barwnik) deklaracji odnoszących się do składu produktu
  • podanie niepełnej nazwy opisowej ("syrop") przy jednoczesnym wyeksponowaniu na etykiecie grafiki owocu maliny i słowa "malina" sugerujących, że jest to syrop z owoców maliny lub soku malinowego, podczas gdy wytworzono go z użyciem aromatu i dwóch różnych rodzajów soków (malinowego i aroniowego)
  • brak informacji o zastosowanym procesie pasteryzacji

kowr, marcin wroński, produkcja żywności, pandemia koronawirusa

Rolnikom należy się uznanie. Żywności nie zabrakło mimo problemów

2020 rok był niełatwy dla polskiego rolnictwa, głównie dla producentów mięsa, ale warunki pogodowe sprzyjały uprawom. Wzrósł eksport produktów rolnych - mówi Marcin Wroński, zastępca dyrektora generalnego KOWR....

Jakość handlową ziół i przypraw sprawdzono u 86 podmiotów, w tym 45 zajmujących się produkcją, konfekcjonowaniem i składowaniem oraz 41 sklepów detalicznych. W zakresie cech organoleptycznych zbadano 136 partii i zakwestionowano 2 oregano (1,5 proc.).

Parametry fizykochemiczne skontrolowano w 135 partiach, z czego 7 zakwestionowano (5,2 proc.). Nieprawidłowości dotyczyły m.in. niepotwierdzenia tożsamości gatunkowej (obecność obcych części roślinnych lub cech diagnostycznych nietypowych dla danej przyprawy), niezgodnych z deklaracją poziomów parametrów (np. zawartości olejku eterycznego) i zaniżonej masy netto.

Oznakowanie zweryfikowano w przypadku 219 partii, z czego w 55 stwierdzono nieprawidłowości (25,1 proc.). Dotyczyły m.in. stosowania nieprawidłowej nazwy, w tym m.in. nieadekwatnej do składu przyprawy albo zbyt ogólnej (tj. nieodzwierciedlającej części rośliny, z której otrzymano daną przyprawę).
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj