Na wsi będzie szybki internet. Dostaniemy miliardy euro na program "Polska Cyfrowa"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-12-2014,13:45 Aktualizacja: 08-12-2014,14:13
A A A
Unijna komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu zaakceptowała polski program operacyjny "Polska Cyfrowa" o wartości 2,17 mld euro. To pierwszy z polskich planów wydawania unijnych funduszy w latach 2014-2020, przyjęty przez KE. 
 
Jak informuje Komisja Europejska program dotyczy przede wszystkim rozwoju szerokopasmowej sieci internetowej, szczególnie na terenach wiejskich i w mniej rozwiniętych regionach, a także rozwoju e-usług w administracji publicznej. 
 
Środki wydawane w ramach tego programu przeznaczone mają być też na poszerzanie kompetencji cyfrowych mieszkańców Polski.
 
Polska negocjuje z Komisją Europejską jeszcze pięć krajowych oraz 16 regionalnych programów operacyjnych, które dotyczą wydawania unijnych środków w latach 2014-2020. Ponad 2,17 mld euro na realizację programu "Polska Cyfrowa" pochodzić ma z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
 
"Przyjęliśmy ważny pakiet inwestycji w cyfrową komunikację w Polsce. Obecnie wiele z mniej rozwiniętych regionów pozbawionych jest podstawowych usług szerokopasmowych. Program operacyjny umożliwi większości gospodarstw dostęp do szybkiego internetu" - oświadczyła komisarz Cretu, cytowana w komunikacie prasowym.
 
Jak dodała, realizacja programu pozwoli też na zmniejszenie tzw. luki cyfrowej, która oznacza brak umiejętności korzystania z nowoczesnych technologii komunikacyjnych wśród części społeczeństwa oraz umożliwi większej liczbie obywateli korzystanie z e-usług. 
 
Wśród konkretnych celów programu "Polska Cyfrowa" jest zwiększenie liczby gospodarstw domowych, korzystających z szerokopasmowego internetu, zwiększenie odsetka regularnych użytkowników internetu do ponad 80 procent, a także znacznie zmniejszenie liczby osób, które nigdy nie korzystały z internetu. 
 
Dzięki realizacji programu wzrosnąć ma też liczba spraw załatwianych z administracją publiczną przez internet - do 50 proc. jeśli chodzi o obywateli oraz do 90 proc. w przypadku firm.
 
Pozostałe krajowe programy operacyjne dla Polski to: "Infrastruktura i Środowisko" z budżetem ok. 27,4 mld euro, "Inteligentny Rozwój" (ok. 8,6 mld euro), "Wiedza Edukacja Rozwój" (ok. 4,7 mld euro, łącznie z instrumentem inicjatywa na rzecz zatrudnienia młodzieży), "Pomoc Techniczna" (ok. 700,1 mln euro) i ponadregionalny program dla województw lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego "Polska Wschodnia" (2 mld euro). 
 
Programami krajowymi zarządzać będzie minister ds. rozwoju regionalnego. Regionalne programy operacyjne przygotowywały samorządy województw.
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu