Na podstawie oświadczeń wyliczą opłatę za wodę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
03-10-2018,18:05 Aktualizacja: 03-10-2018,18:52
A A A

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przypomina o nowym obowiązku składania oświadczeń. Na ich podstawie będą ustalane opłaty za korzystanie z wód.

Wymóg składania oświadczeń wynika z nowelizacji Ustawy Prawo wodne, która weszła w życie 20 września.

Dokumenty mają być przekazywane przez podmioty obowiązane do ponoszenia opłat za usługi wodne (np. część gospodarstw):

woda dla rolnictwa, susza rolnicza, zbigniew ajchler, sejmowa komisja rolnictwa

Wodę dla rolnictwa trzeba wyciągać spod ziemi

Pospolite ruszenie w zakresie odwiertów wodnych oraz dofinansowanie dla samorządów na zagospodarowanie zbiorników wodnych. Takie postulaty zostały m.in. zgłoszone podczas dyskusji o suszy na posiedzeniu sejmowej komisji...

  • Wodom Polskim w celu ustalenia wysokości opłaty zmiennej oraz wysokości opłaty z tytułu chowu i hodowli ryb
  • wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta w celu ustalenia wysokości opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej

 Znowelizowana ustawa przewiduje składanie oświadczeń (ich wzory można znaleźć na stronach internetowych Wód Polskich) w terminie 30 dni od dnia, w którym upływa dzień przypadający na koniec każdego kwartału. Oświadczenia mają m.in. zawierać informacje o ilości pobranych wód podziemnych lub wód powierzchniowych z uwzględnieniem podziału na cele czy potrzeby.

"Stosownie do art. 6 nowelizacji Prawa wodnego - podmioty korzystające z usług wodnych składają po raz pierwszy Wodom Polskim oświadczenia za pierwszy pełny kwartał przypadający po dniu wejścia w życie nowelizacji Prawa wodnego. Nowelizacja Prawa wodnego weszła w życie pod koniec trzeciego kwartału (20 września 2018 r.), a więc pierwszym pełnym kwartałem jest kwartał czwarty 2018 r. W tej sytuacji podmioty będą składały Wodom Polskim po raz pierwszy oświadczenia w celu ustalenia wysokości opłaty zmiennej oraz opłaty na potrzeby chowu lub hodowli ryb, za czwarty kwartał 2018 r., a więc w terminie 1-30 stycznia 2019 r." - precyzują w komunikacie Wody Polskie.

Nieco inaczej wygląda sytuacja podmiotów składających oświadczenia wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) w celu ustalenia wysokości opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej.

W tym przypadku obowiązek składania oświadczeń wchodzi w życie wraz z dniem wejścia w życie ustawy. Oznacza to, że podmioty składają po raz pierwszy oświadczenia włodarzom gmin za trzeci kwartał 2018 r., a zatem w terminie 1-30 października.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu