Mrozy dały się we znaki. Zbiory w winnicach mogą być mniejsze

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-03-2017,10:35 Aktualizacja: 17-03-2017,10:51
A A A

Tegoroczne mrozy mogą mieć wpływ na wysokość przyszłych plonów w winnicach na Podkarpaciu - uważa Roman Myśliwiec, przewodniczący rady Fundacji na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis.

- Na pełną ocenę stopnia uszkodzeń, jakie poczyniły mrozy, trzeba jeszcze poczekać. Szkody będzie można oszacować dopiero w maju, kiedy w pełni ruszy wegetacja - powiedział ekspert.  

wina, produkcja wina, przemysł winiarski, hiszpania, winobranie

Produkcja wina to niezły biznes. Można sporo zarobić

Wśród dwustu najbogatszych Hiszpanów aż pięćdziesięciu to posiadacze winnic lub zakładów wyrobu win. Niektóre ze swoich firm winiarskich rozwijają daleko poza rodzinnymi stronami. Hiszpania ma bogatą tradycję w produkcji...

Winiarz przypomniał, że np. w styczniu temperatury powietrza spadały nawet do minus 30 stopni Celsjusza. - Trzeba jednak pamiętać o dobrym przygotowaniu krzewów do zimy, bo na jesieni było sucho i ciepło, oraz grubą warstwę śniegu i stopniowe obniżanie się temperatury - dodał.

Na razie nie wiadomo jeszcze, jakie szkody poczyniły w winnicach zimowe mrozy. - Ci, którzy do zakładania winnicy podchodzą profesjonalnie i odpowiedzialnie wiedzą, że trafny wybór lokalizacji i odpowiednio dobór sadzonek można zminimalizować ewentualne szkody mrozowe - zaznaczył.

Winorośl, nawet po silnym przemarznięciu, regeneruje się stosunkowo łatwo. - Przemarznięty krzew owocuje słabiej, ale w kolejnym roku wydaje już pełny plon owoców - zauważył Myśliwiec.

W ubiegłym roku podkarpaccy winiarze z jednego hektara zebrali ok. 7-8 ton winogron. Spośród ok. 150 winnic w regionie legalną sprzedaż wina prowadzi 17. Pozostałe produkują wino na własny użytek lub na potrzeby coraz popularniejszej i dynamicznie rozwijającej się enoturystyki, czyli turystyki winiarskiej.

winnice, winorośla, wino, produkcja wina, wino gronowe

W Polsce jest coraz więcej winnic

Wino gronowe z polskich winnic wciąż pozostaje rzadkością, jednak jego produkcja w ostatnich latach zaczęła się dynamicznie rozwijać.    Od sierpnia 2015 do lipca 2016 r. wyprodukowano w Polsce 5,1 tys. hl wina gronowego (według danych...

Na Podkarpaciu winnice liczą od kilku arów do 2-3 hektarów. Przeważają jednak gospodarstwa winiarskie o powierzchni 20-40 arów. W regionie uprawia się winorośl na blisko 40 hektarach, m.in. w okolicach Jasła, Krosna, Strzyżowa i Rzeszowa.

Początki uprawy winorośli na obszarze dzisiejszego Podkarpacia sięgają X-XI w. O rozpowszechnieniu upraw winorośli w dawnych wiekach świadczą np. lokalne nazwy geograficzne, jak Winna Góra, Winnica czy Winne, szczególnie liczne na pogórzach karpackich.

Winiarstwo na tych terenach stopniowo zanikało w XVI i XVII stuleciu, w dużej mierze za sprawą konkurencji win węgierskich, które wówczas zaczęły być masowo przywożone do Polski. Uprawa winorośli powróciła na Podkarpacie w połowie lat 80. ubiegłego wieku.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj