Ministerstwo ma ambitne plany. Wyrównanie dopłat to priorytet

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Newseria Biznes, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-03-2017,11:20 Aktualizacja: 21-03-2017,17:33
A A A

Monitoring rynków, prace nad konsolidacją instytucji rolnych i utworzeniem Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności oraz wypracowanie rekomendacji dla kształtu wspólnej polityki UE na lata 2020-2026 to najważniejsze tegoroczne zadania resortu rolnictwa.

- W tym roku zapadną decyzje dotyczące wspólnej polityki rolnej po 2020 roku. Będziemy zabiegali o równe warunki konkurencji, a więc takie same dopłaty dla rolników, poprawę spójności społecznej, gospodarczej i terytorialnej, poprawę jakości życia na obszarach wiejskich i kontynuowanie polityki spójności - zapowiada w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa.

krzysztof jurgiel, ministerstwo rolnictwa, wspólna polityka rolna, wpr, dopłaty bezpośrednie

Polska chce wyrównania dopłat. Sześć priorytetów dla rolnictwa

Unijni ministrowie rolnictwa debatowali na temat zmian w funkcjonowaniu wspólnej polityki rolnej od 2020 r. Krzysztof Jurgiel, szef resortu oświadczył, że Polska chce wyrównania dopłat dla rolników w całej UE. - Postulujemy...

Komisja Europejska przygotuje wniosek w sprawie Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r., który będzie stanowił podstawę aktów prawnych dla nowej perspektywy finansowej. 2 lutego rozpoczęła konsultacje społeczne, które potrwają do 2 maja, a ich podsumowanie przedstawi w lipcu Phil Hogan, unijny komisarz ds. rolnictwa.

Dla ministerstwa rolnictwa w trakcie ustalania kształtu nowej polityki rolnej najważniejsze będą cztery obszary: stabilizacja rynków rolnych, wsparcie dla małych i średnich gospodarstw, wyrównanie konkurencyjności i dopłat dla rolników oraz poprawa jakości życia na obszarach wiejskich. - Szczególnie ważne jest, by inwestycje były realizowane na obszarze Małopolski, Podkarpacia i części województwa podlaskiego - zaznacza minister.

W najbliższym czasie cele resortu mają zostać zatwierdzone przez rząd, a następnie przekazane do konsultacji. Projekt założeń nowej polityki rolnej powinien się ukazać w listopadzie.

- Ważną sprawą jest dla nas również konsolidacja inspekcji zajmującej się bezpieczeństwem żywności, która zostanie wprowadzona od stycznia przyszłego roku oraz powstanie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa - mówi polityk.

[WIDEO] Mówi Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi


krzysztof jurgiel, ministerstwo rolnictwa, wspólna polityka rolna, wpr, Rada Dialogu Społecznego

Ruszyły konsultacje w sprawie przyszłości WPR. Zabierz głos

Phil Hogan, komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich otworzył konsultacje (potrwają do 2 maja) społeczne na temat przyszłości wspólnej polityki rolnej (WPR) - poinformował resort rolnictwa. Krzysztof Jurgiel, minister...

Resort rolnictwa zamierza w tym roku skonsolidować wszystkie inspekcje zajmujące się bezpieczeństwem żywności i utworzyć z nich Państwową Inspekcję Bezpieczeństwa Żywności, która miałaby rozpocząć działalność w styczniu 2018 roku. Projekt odpowiedniej ustawy powinien się pojawić w najbliższych miesiącach.

Nowa instytucja miałaby zastąpić funkcjonujące Inspekcję Weterynaryjną, Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz przejąć część kompetencji od Inspekcji Handlowej i Państwowej Inspekcji Sanitarnej (czyli podległemu resortowi zdrowia Sanepidu).

We wrześniu ma natomiast rozpocząć działalność Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który przejmie część zadań Agencji Rynku Rolnego oraz Agencji Nieruchomości Rolnych. Nowa  instytucja ma się przyczynić do oszczędności w administracji i być skutecznym narzędziem realizowania polityki rolnej. W przyszłości mogłaby zyskać również kompetencje urbanistyczno-planistyczne dla terenów i gmin wiejskich.

krzysztof jurgiel, ministerstwo rolnictwa, wspólna polityka rolna, wpr, dopłaty bezpośrednie

Co z dopłatami po 2020 roku? Z Brukseli płyną niepokojące sygnały

Jak będzie wyglądała Wspólna Polityka Rolna po 2020 roku, a co za tym idzie, w jaki sposób przyznawane będą unijne dopłaty? Wkrótce rozpocznie się debata na ten temat, ale sygnały płynące z Brukseli mogą niepokoić. Krzysztof...

- Kolejnym bardzo ważnym problemem, który będziemy monitorowali, jest pozycja rolnika w łańcuchu żywnościowym. Przyjęliśmy pięć ustaw, które już weszły w życie. Ten rok będzie okresem ich analizowania - podkreśla minister.

Resort skupia się również na przeglądzie zapisów ustawy o sprzedaży ziemi i nie wyklucza wprowadzenia kilku zmian. Mogłyby w niej pojawić się m.in. rozwiązania zaczerpnięte z kodeksu urbanistycznego.

- Chcemy poprawić zasady urządzania rolniczej przestrzeni produkcyjnej tak, aby nie dopuścić do dzikiej, rozdrobnionej zabudowy. To może rozwiązać planowanie przestrzenne, dlatego chcemy wprowadzić zasady urządzania rolniczej przestrzeni produkcyjnej z planowania przestrzennego do kształtowania ustroju rolnego - zapowiada minister rolnictwa.

Eksperci prognozują w tym roku stabilizację na rynku mleka i wieprzowiny, z drugiej strony wzrosły w ostatnim czasie ceny zbóż i rzepaku. Jurgiel zapowiada, że ewentualne interwencje i monitoring rynków rolnych będzie niezmiennie jednym z najważniejszych, tegorocznych zadań resortu.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu