Wyłudzenie milionowych dotacji inwestycyjnych z ARiMR. 10 osób z zarzutami

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
21-12-2023,10:00 Aktualizacja: 21-12-2023,11:17
A A A

Funkcjonariusze CBŚP i KAS, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie, zatrzymali kolejne 10 osób w ramach sprawy dotyczącej międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej. Maja być one zamieszane w wyłudzenia środków unijnych rozdysponowywanych przez ARiMR.

Sprawą zajmują się funkcjonariusze z Zarządu w Białymstoku Centralnego Biura Śledczego Policji oraz z Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie i prokuratorzy Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Z ustaleń śledczych dotyczących jej nowego wątku wynika, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzali środki finansowe wypłacane w formie dotacji z polskiego budżetu, a także z budżetu Unii Europejskiej - poprzez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Według funkcjonariuszy, zawyżano koszty inwestycji, poprzez wystawianie nierzetelnej dokumentacji o istotnym znaczeniu dla uzyskania dotacji, której treść nie odpowiadała rzeczywistym kosztom ponoszonym w ramach realizowanych inwestycji.

„Z zebranego materiału dowodowego wynika, że osoby prowadzące działalność rolniczą z terenu woj. wielkopolskiego i lubuskiego posłużyły się nierzetelnymi fakturami, wystawionymi przez spółki-słupy, przy składaniu wniosków do Biura Wsparcia Inwestycyjnego ARiMR w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 o przyznanie pomocy finansowej na pokrycie części kwalifikowanych kosztów inwestycji. Podejrzani mogli doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem powyżej 2 mln zł” – informuje w komunikacie CBŚP.

cbśp, prokuratura, arimr, dotacje, wyłudzenie, zatrzymania, zarzuty

CBŚP w akcji. Kolejne zatrzymania w sprawie wyłudzania dotacji z ARiMR

Funkcjonariusze CBŚP pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie zatrzymali kolejne pięć osób w sprawie dotyczącej zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się wyłudzaniem dotacji z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa....

W ostatnim czasie policjanci z tej jednostki oraz ich koledzy z KAS przeprowadzili akcję na terenie trzech województw: lubuskiego, wielkopolskiego i mazowieckiego, gdzie zatrzymali 10 osób. Podejrzanych doprowadzono do Prokuratury Regionalnej w Warszawie, tam postawiono im zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, popełnienia oszustw oraz przestępstw karno-skarbowych. Łącznie 10 zatrzymanym ogłoszono 65 zarzutów.

„Tego typu przestępstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności nawet do 8 lat. Ponadto podejrzanym grozi przepadek przedmiotów i korzyści, pochodzących z przestępstw lub ich równowartość” – wskazuje CBŚP.

Sprawa jest wyjaśniana od kilku lat i nadal ma charakter rozwojowy. W śledztwie występuje już obecnie 54 podejrzanych, którym przedstawiono łącznie 231 zarzutów. Zabezpieczono mienie o łącznej wartości ponad 18 mln zł.

Poleć
Udostępnij