Minister Siekierski: strajk rolników ma podłoże polityczne

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
06-05-2024,10:10 Aktualizacja: 06-05-2024,10:12
A A A

Protesty rolników, to w dużej mierze inicjatywa polityczna, która ma służyć podtrzymaniu napięcia przed wyborami europejskimi - stwierdził minister rolnictwa Czesław Siekierski w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Zaznaczył, że niektóre grupy rolników odcinają się od strajku.

"Rozmowy były, są i będą" - powiedział Siekierski zapytany o rozmowy z rolnikami w związku z protestami. Dodał, że tylko podczas rozmowy można znaleźć rozwiązanie problemów. Jak zaznaczył "niektóre grupy rolników odcinają się od strajku". "Myślę, że to w dużej mierze inicjatywa polityczna, która ma służyć, aby podtrzymać pewne napięcie przed wyborami europejskimi" - ocenił szef resortu rolnictwa.

protest rolników. rolnicy. protest. hrebenne

Zakończył się protest rolników przed przejściem w Hrebennem. Burmistrz nie wyraził zgody na przedłużenie

Zakończył się protest rolników przed przejściem z Ukrainą w Hrebennem (Lubelskie). Ruch ciężarówek w kierunku granicy odbywa się na bieżąco. Rolnicy złożyli wniosek o przedłużenie zgromadzenia, ale burmistrz nie wyraził...

Zapytany o rozmowy ze stroną ukraińską na temat handlu produktami rolnymi, Siekierski stwierdził, że "rozmowy przebiegają w sposób trudny". "Mamy wszyscy świadomość, że wojna też nas dotyczy" - dodał. Zaznaczył, że "jesteśmy za pomocą dla Ukrainy", jednak - jak tłumaczył - koszty liberalizacji handlu z UE, najbardziej ponoszą kraje graniczne. "Pomoc tak, ale musimy zmienić formułę, ponieważ rolnictwo polskie i europejskie nie wygra z potencjałem Ukrainy" - stwierdził.

Na 10 maja br. NSZZ "Solidarność" i NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" zapowiedziały w Warszawie demonstrację przeciwko Zielonemu Ładowi. Ma się ona rozpocząć w południe na Placu Zamkowym, przejść obok przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie przy ul. Świętokrzyskiej i dalej przed Sejm. Związkowcy chcą przekazać w przedstawicielstwie i marszałkowi Sejmu petycje w sprawie odejścia od Zielonego Ładu i polityki ekologicznej UE.

Wśród najważniejszych rolniczych postulatów jest m.in. likwidacja Zielonego Ładu oraz zablokowanie importu produktów rolnych z Ukrainy.

Poleć
Udostępnij