Minister rozwoju i technologii udostępnił projekt rozporządzenia ws. zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
13-09-2023,11:55 Aktualizacja: 13-09-2023,11:57
A A A

Szef MRiT Waldemar Buda udostępnił na Twitterze projekt rozporządzenia w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych, który miałby obowiązywać do 31 grudnia 2023 r.

Projekt rozporządzenia w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych udostępnił na Twitterze minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

"Czekamy na przedłużenie zakazu importu zboża z Ukrainy! A na wypadek gdyby taka decyzja nie została podjęta, jesteśmy gotowi, mamy projekt rozporządzenia do podpisu!" - zaznaczył szef MRiT.

minister, buda, rozporządzenie, ke, zakaz, import, zboże, ukraina

Minister Buda: w razie braku decyzji KE wydam w tym tygodniu rozporządzenie blokujące wwóz zbóż do Polski

Mam uprawnienie, żeby wydać rozporządzenie, które krajowo zablokuje import do Polski. Nie zawaham się tego instrumentu użyć w tym tygodniu, jak takiej decyzji KE nie będzie – zadeklarował szef MRiT Waldemar Buda w poniedziałek w...

Wejście w życie - od 16 września

"Do dnia 31 grudnia 2023 r. ustanawia się zakaz przywozu pochodzących lub przywożonych z terytorium Ukrainy na Terytorium Rzeczypospolitej Polskiej produktów rolnych wymienionych w załączniku do rozporządzenia" - czytamy w opublikowanym projekcie.

Spod rozporządzenia wyłączona miałaby być m.in. wspólna procedura tranzytowa "pod warunkiem, że tranzyt ma się zakończyć w portach morskich w Gdańsku, Gdyni, Świnoujściu, Szczecinie lub Kołobrzegu lub poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej".

W projekcie zapisano, że rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 16 września b.r.

Tranzyt znacznie wzrósł

Zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji został wprowadzony przez Komisję Europejską na początku maja br. w wyniku porozumienia z tymi krajami w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Początkowo zakaz obowiązywał do 5 czerwca, a następnie został przedłużony do 15 września. Tranzyt zbóż przez terytoria tzw. krajów przyfrontowych jest dozwolony.

ministelus, ukraina, wto, arbitraż, odszkodowanie, zakaz, import, zboże

Ukraina będzie chciała odszkodowania za zakaz importu zboża. Telus odpowiada

Jeżeli Ukraina zwróci się do arbitrażu Światowej Organizacji Handlu, to musi też pozwać pięć krajów przygranicznych oraz Unię Europejską. Bo dzisiaj obowiązuje takie samo unijne rozporządzenie, my go nie zmienimy – powiedział w...

W ocenie MRiT zakaz wwozu czterech zbóż przyniósł dobre efekty w postaci znacznego wzrostu tranzytu zbóż. Według danych ministerstwa, w styczniu 2023 r. tranzyt przez Polskę pszenicy i kukurydzy łącznie wynosił 114 tys. ton, w marcu 120 tys. ton, a w czerwcu już 260 tys. ton.

Rząd wezwał Komisję Europejską

We wtorek rząd przyjął uchwałę, w której wzywa Komisję Europejską do przedłużenia zakazu importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i nasion słonecznika do czasu uregulowania relacji pomiędzy Polską a Ukrainą w sektorze rolnictwa, oraz do podjęcia natychmiastowych działań, które mają wypracować rozwiązania pozwalające na stabilne i efektywne funkcjonowanie lokalnych producentów w Polsce i w Unii Europejskiej. Jeśli Komisja Europejska nie podejmie decyzji o przedłużeniu zakazu zbóż z Ukrainy po 15 września, Polska wprowadzi taki zakaz na poziomie krajowym - głosi uchwała.

Poleć
Udostępnij