Miliony Polaków rozważają emigrację zarobkową

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-10-2015,13:35 Aktualizacja: 08-10-2015,14:00
A A A

We wrześniu odsetek Polaków rozważających emigrację zarobkową wyniósł 14,7 proc. (3,1 mln osób) i był o 6 pkt. proc. niższy niż jeszcze w marcu - wynika z badania Work Service i CEED Institute.

"Spadku zainteresowania emigracją wśród Polaków można upatrywać w poprawiającej się sytuacji na krajowym rynku pracy. Systematycznie rośnie zatrudnienie oraz wysokość wynagrodzeń" - czytamy w badaniu pt. "Migracje zarobkowe Polaków".

gus, bezrobocie, zatrudnienie, wynagrodzenia

Zatrudnienie i zarobki przez rok poszły w górę

W kwietniu przeciętne zatrudnienie w przedsiębiorstwach było wyższe o 1,1 proc. niż przed rokiem, a wynagrodzenie o 3,7 proc. "W kwietniu 2015 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 1,1 proc. rdr i wyniosło 5 mln...

"Polacy odczuwają tę poprawę, a pozytywne dane dotyczące gospodarki oraz rynku pracy w Polsce docierają do opinii publicznej i przekładają się na plany emigracyjne Polaków" - dodano.

Najbardziej preferowanymi kierunkami emigracji zarobkowej są Niemcy (31 proc. wskazań), Wielka Brytania (30 proc.) oraz Norwegia (10 proc.).

Z opublikowanego zestawienia wynika ponadto, że ponad połowa potencjalnych emigrantów to osoby młode poniżej 35 roku życia. 41 proc. stanowiły osoby pracujące na pełen etat, a 26 proc. bezrobotne. Co piąty potencjalny emigrant pochodzi z południowego lub wschodniego regionu Polski.

Wśród powodów skłaniających do emigracji ankietowani wskazywali m.in. wyższe zarobki (84 proc.), wyższy standard życia (41,5 proc.) czy też brak odpowiednich perspektyw w kraju (39 proc.).

Badanie zrealizowano pomiędzy 7 a 10 sierpnia przez Instytut Millward Brown na zlecenie Work Service na próbie 660 osób pracujących, bezrobotnych, uczących się oraz przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu