Miliony Polaków mają swój las

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
29-08-2019,13:10 Aktualizacja: 29-08-2019,13:22
A A A

W Polsce jest już tyle lasów prywatnych, że mogłyby tworzyć ponad 100 nadleśnictw państwowych. Według szacunków aż około 3 miliony osób są właścicielami lub współwłaścicielami lasu.

- Jeśli chodzi o lasy prywatne, na koniec grudnia 2016 r. ich powierzchnia stanowiła około 20 proc. ogólnej lasów - ujawniła Małgorzata Golińska, wiceminister środowiska na posiedzeniu sejmowej komisji ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa.

lasy państwowe, śmieci w lasach, waldemar zaremba, Nadleśnictwo Miękinia

Śmieci zalewają lasy. To nie tylko problem ekologiczny

Śmieci w lasach to nie tylko problem ekologiczny, lecz także ekonomiczny. Znalezione odpady trzeba bowiem wywieźć i zutylizować. W nadleśnictwie Miękinia na Dolnym Śląsku kosztuje to rocznie około 50 tys. zł. - Ostatnio wywoziliśmy z lasu beczkę po...

- Nadzór nad gospodarką leśną w lasach prywatnych należy do zadań własnych starosty, przy czym może to robić sam bądź scedować na nadleśniczego - dodała.
 
Jak podkreślała, podstawą do pozyskania drewna w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa są uproszczone plany urządzenia lasu lub w przypadkach szczególnych decyzje starosty.

Zgodnie z informacją Głównego Urzędu Statystycznego ponad 80 proc. powierzchni lasów prywatnych z Polsce posiadało według stanu na 31 grudnia 2017 r. dokumentację urządzeniową. Tam, gdzie jej brakowało, powodem był brak pieniędzy na realizację tego zadania.

Dlatego resort zaproponował w 2016 r. zmianę ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody, dając możliwość przeznaczenia środków z funduszu leśnego na sporządzanie uproszczonych planów urządzenia lasu dla lasów prywatnych.

Susza uderzyła w lasy. Drzewa są bardzo osłabione, a ściółka sucha jak pieprz

Obecny rok nie wypada źle pod względem liczby pożarów w lasach. Problemem są jednak susza i ekstremalnie wysokie temperatury, słabo znoszone przez starsze drzewostany - oceniają leśnicy. Apelują przy tym, żeby podczas...

- Od tego roku dyrektor generalny Lasów Państwowych corocznie przeznacza środki na sporządzanie tych uproszczonych planów. Również starosta, w ramach sprawowanego nadzoru, jest odpowiedzialny za weryfikację realizacji zadań wynikających z uproszczonych planów urządzenia lasu - wyjaśniała Golińska.

Stefan Traczyk, prezes Stowarzyszenia Leśników i Właścicieli Lasów zwracał uwagę, że w Polsce lasów przybywa i to w obu formach własności.

- Oczywiście w ostatnim 20-leciu lasów prywatnych przybywa dużo więcej. W 2016 r. łącznie przybyło 15 tys. ha, z czego 12 tys. ha to były lasy prywatne. I ten trend się utrzymuje, bo w 2017 r. też przybyło więcej lasów prywatnych niż lasów własności publicznej - wyliczał.

W kraju jest 1782 tys. ha lasów prywatnych. A przeciętne nadleśnictwo w Polsce to około 17 tys. ha, czyli z lasów prywatnych można by stworzyć ponad 100 "wzorcowych" nadleśnictw.

- Mamy prawie 900 tys. prywatnych gospodarstw leśnych. Szacunki mówią też, że w Polsce jest około 3 mln ludzi, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami lasu. Bardzo ważne jest to, żeby ci właściciele w jakiś sposób mogli się organizować i tworzyć grupy producenckie lub zrzeszenia, które by ich reprezentowały. Niedawno rolnicy wybierali przedstawicieli do izb rolniczych. Gdyby w następnej kadencji udało się tak zmodyfikować przepisy prawa, żeby mogły powstawać izby leśne, to może za 4 lata również mogliby być wybierani przedstawiciele do izb leśnych - stwierdził Stefan Traczyk.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu