Mąka z Rynku na liście produktów tradycyjnych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marcin Boguszewski PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
04-02-2020,7:55 Aktualizacja: 04-02-2020,7:51
A A A

Mąką żytnia z Rynku została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - poinformował w poniedziałek Urząd Marszałkowski w Olsztynie. Figurują na niej już 44 regionalne przysmaki z woj. warmińsko-mazurskiego.

Jak przypomniano w opisie tego produktu, młyn w miejscowości Rynek w gminie Grodziczno ma kilkusetletnią historię. Prawdopodobnie został założony przez Krzyżaków w 1230 r.

produkcja żywności, eksport towarów rolno-spożywczych, drób, owoce, pieczarki

Polacy są coraz bardziej dumni ze swojej żywności

Ponad 2/3 Polaków deklaruje, że jest gotowych zapłacić więcej za rodzimą żywność wytworzoną w sposób ekologiczny, a blisko 1/3 z nas zwraca uwagę na rodzime pochodzenie produktu. Takie są wyniki pierwszego raportu wchodzącego w skład...

Do końca XIX w. funkcjonował w oparciu o kamienie młyńskie i napęd koła wodnego. Potem został przebudowany na turbinę wodną. Mimo że od kilkudziesięciu lat urządzenia są zasilane elektrycznie, to dla zachowania tradycji nadal używana jest też siła płynącej wody.

Produkowana tam mąka nazywana była potocznie "Żytnią z Rynku". Trafia do klientów indywidualnych i piekarń, które wytwarzają pieczywo metodą tradycyjną i na naturalnym zakwasie.

"Wyjątkowe właściwości i cechy związane z pochodzeniem surowców wykorzystywanych do wyprodukowania mąki żytniej z Rynku, doceniają mieszkańcy regionu. Tradycyjną mąkę żytnią z Rynku wykorzystują do wytwarzania doskonałych produktów takich jak: chleb żytni na naturalnym zakwasie czy szare kluski idealne do rosołu lub czerniny" - podał resort rolnictwa.

Mąka z Podlasia, Lista produktów tradycyjnych, Podlaskie Zakłady Zbożowe, Sylwia Majewicz, MRiRW

Mąka z Podlasia na liście produktów tradycyjnych

"Mąka z Podlasia" produkowana przez Podlaskie Zakłady Zbożowe (PZZ) została wpisana na Listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. To kolejny produkt z woj. podlaskiego, który się na niej...

Na listę produktów tradycyjnych wpisywana jest żywność stanowiąca element dziedzictwa kulturowego regionu, którą wytwarza się tradycyjnymi metodami, wykorzystywanymi co najmniej od 25 lat.

Wnioski o wpis składa się do urzędu marszałkowskiego, który dokonuje oceny produktu i jego zgodności z dziedzictwem kulinarnym regionu. Decyzję o umieszczeniu na liście podejmuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Lista jest publikowana na bieżąco, na stronie internetowej resortu.

Obecnie zarejestrowane jest na niej ponad 1,8 tys. produktów, z czego 44 z woj. warmińsko-mazurskiego, które pod tym względem znajduje się na końcu listy regionów. Wśród tradycyjnych produktów z Warmii i Mazur najwięcej jest wyrobów mięsnych, piekarniczych i cukierniczych oraz miodów.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu