Luty był chłodniejszy niż zwykle. Zasiewy są osłabione

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Małgorzata Dragan PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-03-2018,12:05 Aktualizacja: 26-03-2018,12:20
A A A

Luty był o 2,4 stopnia C chłodniejszy niż średnio w latach 1971-2000. Przeciętna temperatura wyniosła minus 3,3 st. C, a opadów była o 60 proc. niższa niż normy wieloletnie. Zmiany temperatury doprowadziły do osłabienia zasiewów.

Główny Urząd Statystyczny w swojej publikacji zwrócił uwagę, że w minionym miesiącu wystąpiły zróżnicowane warunki zimowania roślin. W pierwszej połowie utrzymywała się wysoka - jak na tę porę roku - temperatura, co zakłóciło zimowy spoczynek roślin i spowodowało ich osłabienie oraz zmniejszenie mrozoodporności.

rzepak, śnieg, Zamojszczyzna

Na Zamojszczyźnie do wiosny jeszcze daleko

Gdy w centrum i na zachodzie kraju rolnicy prowadzą już prace polowe, to na południowym wschodzie kraju do nich jeszcze daleko. Wiosna na Zamojszczyźnie się spóźnia. Na polach leży jeszcze spora warstwa śniegu. W ciągu dnia temperatura jest...

Potem wystąpiły jednak spadki temperatury powietrza przy powierzchni gruntu, dochodzące miejscami poniżej minus 22 st. C. W połączeniu z brakiem śniegu, który chroniłaby uprawy przed nadmiernym wychłodzeniem, stwarzały duże niebezpieczeństwo powstania uszkodzeń mrozowych.

Jak zauważył GUS, to szczególnie groźne dla rzepaku i jęczmienia ozimego. Do tego doszły silne wiatry, które - przy ujemnej temperaturze powietrza - narażały zimujące rośliny na wysmalanie, czyli osłabianie ich wzrostu.

GUS podał, że na rynku rolnym w lutym ceny skupu większości produktów rolnych były niższe niż przed miesiącem, z wyjątkiem cen skupu ziemniaków, żywca wołowego oraz mleka. W porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku obniżyły się ceny ziemniaków oraz żywca wieprzowego.

Od lipca 2017 r. do lutego skup zbóż podstawowych (z mieszankami zbożowymi bez ziarna siewnego) wyniósł 6 mln 851,6 tys. ton i był o 7,3 proc. wyższy niż w analogicznym okresie ub. roku.

uprawa, przymrozki, zima, groźne dla upraw przymrozki, straty w uprawach

Wydłuża się okres występowania groźnych dla upraw przymrozków

Mimo cieplejszych zim wydłuża się w Polsce okres, w którym mogą wystąpić groźne dla upraw przymrozki. Cieplejsze zimy mogą też sprawić, że gatunki roślin uprawiane tylko w wybranych regionach kraju np. kukurydza, soja czy winorośl, będzie...

Udział pszenicy wynosił 43,3 proc. (44,6 proc. przed rokiem), a żyta 19,1 proc. (16,7 proc.). W lutym skup zbóż był mniejszy od notowanego w styczniu (o 2,6 proc.) i przed rokiem (o 15,3 proc.).

W okresie styczeń-luty skup żywca rzeźnego ogółem (w wbc) był o 10,9 proc. większy niż przed rokiem i wyniósł 604,8 tys. ton. Wpłynęły na to zwiększone dostawy do skupu wszystkich podstawowych gatunków żywca: drobiowego (o 11,3 proc.), wieprzowego (o 11 proc.) i wołowego (o 6,5 proc.).

W lutym skup żywca rzeźnego ogółem był mniejszy niż przed miesiącem (o 9,9 proc.), ale większy niż w lutym 2016 roku (o 8,9 proc). W okresie styczeń-luty krajowa podaż mleka była o 3,8 proc. większa niż przed rokiem.

Urząd wyliczył, że ceny skupu żywca wieprzowego były w minionym miesiącu o 4 proc. wyższe niż w styczniu i niższe (o 8,3 proc.) niż przed rokiem. Na targowiskach ceny żywca nie uległy istotnej zmianie. Przy sezonowym wzroście stawek skupu żywca i jednoczesnym spadku cen zbóż, relacja stawek skupu trzody do żyta na targowiskach wynosiła 6,8 (wobec 6,5 w styczniu br. i 8 przed rokiem).
 

Poleć
Udostępnij