Łowczy mobilizują się i chcą pokazać siłę. Piszą petycję do premier

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
14-03-2017,8:45 Aktualizacja: 17-03-2017,13:54
A A A

"Atak na polskie łowiectwo to nie tylko próba zniszczenia dorobku narodowego, ale także próba odebrania naszym dzieciom dziedzictwa budowanego przez pokolenia" - czytamy m.in. w petycji do premier Beaty Szydło w obronie funkcjonującego modelu łowiectwa.

Autorem dokumentu jest Polski Związek Łowiecki, który rozpoczął zbieranie podpisów pod apelem.

"Teraz jest moment, w którym powinniśmy się zmobilizować i pokazać siłę polskiego łowiectwa" - podkreśla PZŁ. Ma to być obrona przed głosami krytycznymi wobec organizacji.

koła łowieckie, obwody łowieckie, prawo łowieckie, pomorze zachodnie, izby rolnicze

Rolniczy samorząd przeciw przedłużaniu dzierżaw kołom łowieckim

Zachodniopomorska Izba Rolnicza wyda negatywne opinie dla przedłużania dzierżaw obwodów łowieckich kołom łowieckim. Zdaniem przedstawicieli izby gospodarka łowiecka w regionie jest źle prowadzona. Rozmawiano o tym podczas spotkania, na...

Głośno o potencjalnej likwidacji PZŁ mówili swego czasu włodarze ministerstwa rolnictwa, narzekając na słabe tempo zleconego myśliwym sanitarnego odstrzału dzików. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych zgłosiło natomiast projekt zmian ustawy Prawo łowieckie.

Rolę PZŁ miałaby przejąć powołana do życia Narodowa Rada Łowiectwa. Gospodarka łowiecka zostałaby podporządkowana premierowi, a dochody z niej miałyby trafiać prosto do kasy państwa. Te pomysły podobno spodobały się władzom Prawa i Sprawiedliwości, które rządzi krajem.

Petycja PZŁ skierowana jest do premier Beaty Szydło z apelem o obronę polskiego łowiectwa.

Jak czytamy w dokumencie, jest ono "nie tylko istotnym elementem dziedzictwa narodowego, ale również niezwykle ważnym działem gospodarki krajowej. Podstawą funkcjonowania polskiego łowiectwa, w obecnej stabilnej i zrównoważonej formie, jest unikatowy w skali Europy model, którego gwarantem jest Polski Związek Łowiecki".

dzik, odstrzał dzików, asf, kujawy, populacja dzików, ministerstwo rolnictwa

Będą strzelać do dzików. Myśliwi z siedmiu kół łowieckich wykonają plan

Według ministerialnych wskaźników w lasach w okolicach Inowrocławia na Kujawach jest zbyt dużo dzików. Dlatego jest zgoda na strzelanie do nich. W Nadleśnictwie Miradz (ponad 8 tys. ha) położonym na terenie sześciu gmin...
Członkowie organizacji chcą utrzymania modelu opartego na czterech głównych założeniach:

  • zwierzyna w stanie wolnym jest własnością Skarbu Państwa
  • łowiectwo jest powszechne i dostępne, a polowanie wykonywać mogą jedynie osoby odpowiednio do tego przygotowane i przeszkolone
  • gospodarka łowiecka jest formą ochrony przyrody i przykładem działania człowieka na rzecz poprawy warunków bytowania zwierzyny
  • gospodarka łowiecka prowadzona jest przez jedną, działającą na terenie całego kraju organizację łowiecką

PZL przypomina ponadto, że istnieje od blisko 100 lat i zrzesza ponad 120 tys. osób. To właśnie oni wykonują zadania nałożone przez państwo, biorąc udział w przedsięwzięciach związanych z szeroko rozumianą ochroną środowiska. A dzieje się to bez żadnego dofinansowania ze strony państwa.

nik, dolny śląsk, Państwowa Straż Łowiecka, Państwowa Straż Rybacka, najwyższa izba kontroli

NIK krytykuje działania straży łowieckiej i rybackiej

Prowadzone przez Państwową Straż Łowiecką i Państwową Straż Rybacką kontrole w województwie dolnośląskim miały jedynie charakter doraźny i interwencyjny, a strażnicy nie wywiązywali się prawidłowo z realizacji powierzonych zadań - wynika z...

"Zniszczenie polskiego modelu łowiectwa pociągnie za sobą ogromne konsekwencje, tj. m.in.: przejęcie kół łowieckich przez kapitał obcy, oddanie większego niż obecnie kapitału poza granice kraju, odebranie Polakom możliwości wykonywania polowania, powolne wyzbywanie się dziedzictwa narodowego pielęgnowanego latami przez naszych ojców i dziadków" -  czytamy w petycji.

Jest tam również zawarte ostrzeżenie przed rozdmuchaniem konfliktów społecznych, m.in. z rolnikami.

Atak na polskie łowiectwo przyrównany jest do próby odwrócenia uwagi społeczeństwa i rządzących od zamiarów zawłaszczenia łowiectwa, a następnie sprywatyzowania go i przekazania w obce ręce.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj