KOWR zapewnia. Żadna z córek Pianissimy nie została sprzedana

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-02-2018,8:15 Aktualizacja: 09-02-2018,8:33
A A A

Stadnina Koni w Janowie Podlaskim nie sprzedała żadnej z trzech córek klaczy Pianissima, które uważa za cenny materiał genetyczny i które pełnią funkcję klaczy matek - poinformował  Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Wojciech Adamczyk, rzecznik KOWR poinformował, że "ze względu na wyjątkową wartość tej linii hodowlanej, w przypadku sprzedaży dotyczącej bezpośredniego potomstwa klaczy Pianissima, KOWR każdorazowo zasięga porady niezależnego i wybitnego eksperta w dziedzinie koni arabskich, prof. dr hab. Krystyny Chmiel".

konie, Skaryszew, Skaryszewskie Wstępy 2018, handel końmi, mazowieckie

Wstępy 2018 po nowemu. Koniec końskiego targu w Skaryszewie?

Wszystko wskazuje na to, że wielkimi krokami zbliża się koniec handlu końmi w Skaryszewie niedaleko Radomia, w formule znanej od lat. Chodzi o popularne skaryszewskie Wstępy. Zmiana formuły imprezy w święto przyjaciół konia i perspektywa...

W przysłanym do PAP przez KOWR komentarzu prof. Chmiel czytamy: "Linia żeńska, do której należą wzmiankowane wnuczki klaczy Pianissima, jest najliczniej reprezentowaną linią żeńską w SK Janów Podlaski. Według stanu z 5 października 2017 r., liczyła 13 klaczy dorosłych i 27 młodych klaczek. W stadninie znajdują się 3 córki Pianissimy - Pia gn. 2009 po Ganges, Pianove gn. 2011 po Eden C i Pamina gn. 2015 po Pogrom. Są to klacze młode, przyszłościowe, mające przed sobą długą karierę hodowlaną, a zatem reprezentacja zarówno progenitury kl. Pianissima, jak linii założonej przez klacz Piewica 1953 i rodziny Szamrajówki, w SK Janów Podlaski jest w pełni zabezpieczona".

Dodaje, że "ogier Prometeusz należy do rodu męskiego Saklawi I, którego w polskiej hodowli posiadamy obecnie nadreprezentację. W ofercie stanówki na 2018 r. z rodu tego wywodzi się 8 na 15 rekomendowanych ogierów, podczas gdy 9 na 15 reprezentuje rodzinę Szamrajówki, linię Piewicy. A zatem sprzedaż tego ogiera, jak również w/w klaczy, nie spowoduje uszczerbku w puli genetycznej stada podstawowego w SK Janów Podlaski i kontynuacja tej cennej rodziny pozostaje dostatecznie zabezpieczona”.

koń, hodowla koni, rada do spraw hodowli koni, genetyka polskich ras kon

Program hodowli koni ma zachować genetykę polskich ras

Zachowanie genetyki polskich ras koni i zbudowanie spójnego systemu hodowli - to cel programu, który przygotowuje Rada do spraw hodowli koni. Program jeszcze w tym roku ma być przyjęty przez kierownictwo resortu i wdrożony. Rada ds....

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który przejął w ubiegłym roku zadania Agencji Nieruchomości Rolnych, sprawuje nadzór właścicielski nad spółkami o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej, w tym nad Stadniną Koni Janów Podlaski.

Informację o tym, że trzy córki Pianissimy są w stadninie w Janowie Podlaskim potwierdził prezes stadniny prof. Sławomir Pietrzak.

Klacz Pianissima, która urodziła się w 2003 r. była wyjątkowo utytułowana, zdobywała tytuły czempionki Europy i Świata. ANR wyceniła wartość klaczy na 3 mln euro.

Klacz padła w październiku 2015 r. z powodu skrętu jelit. Sprawa ta była jednym z powodów odwołania ze stanowiska długoletniego szefa stadniny Marka Treli.
 

Poleć
Udostępnij