Program hodowli koni ma zachować genetykę polskich ras

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-02-2018,8:25 Aktualizacja: 07-02-2018,8:42
A A A

Zachowanie genetyki polskich ras koni i zbudowanie spójnego systemu hodowli - to cel programu, który przygotowuje Rada do spraw hodowli koni. Program jeszcze w tym roku ma być przyjęty przez kierownictwo resortu i wdrożony.

Rada ds. hodowli koni, która obradowała z udziałem Krzysztofa Jurgiela, ministra rolnictwa zapoznała się ze wstępnym projektem programu. Jego autorem jest znawca koni profesor Marian Kaproń związany z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie.

powiat kaliski, wielkopolska, znęcanie się koniami, konie, policja

Konie krępował pasami, miały zanik mięśni. Rolnik stanie przed sądem

Kaliska prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 58-letniemu hodowcy podejrzanemu o znęcanie się nad koniami. Grozi mu do dwóch lat więzienia. Mieszkaniec powiatu kaliskiego (woj. wielkopolskie) miał - według zgromadzonego w...

W spotkaniu wziął także udział Zbigniew Babalski, wiceminister rolnictwa oraz przedstawiciele Głównego Inspektoratu Weterynarii, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, prezesi i przedstawiciele Związków Hodowców Koni, Stadnin i Stad Ogierów - poinformowało biuro prasowe resortu. - Będzie to pierwszy w Polsce dokument określający zasady hodowli koni - poinformował Jurgiel.

Zdaniem autora programu hodowla koni powinna stać się narodową specjalnością. Program będzie zawierał bieżącą ocenę sytuacji, określi zagrożenia rozwoju kierunków hodowli oraz sformułuje zalecenia działań naprawczych.

Opracowanie kompleksowej strategii hodowli koni w Polsce, dostosowanej do potrzeb rolnictwa oraz sektora rekreacji i sportu, jest też odpowiedzią na postulaty płynące od hodowców.

Podczas spotkania poruszano także szereg zagadnień związanych m.in. z wprowadzeniem zmian w organizacji hodowli koni, określeniem współdziałania i roli hodowli państwowej oraz prywatnej, a także koniecznością obserwowania sytuacji rynku światowego.

Rada ds. hodowli koni została powołana 30 kwietnia 2016 roku zarządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W jej ramach pracuje 6 zespołów. W jej skład wchodzi 36 przedstawicieli nauki, ekspertów i hodowców. Jej utworzenie podyktowane było potrzebą wsparcia ze strony naukowców i ekspertów procesów racjonalizacji hodowli koni w Polsce oraz skoordynowania działań prowadzących do naprawy funkcjonowania tego obszaru rolnictwa, a w konsekwencji do rozwoju hodowli koni.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj