Wstępy 2018 po nowemu. Koniec końskiego targu w Skaryszewie?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
08-02-2018,14:15 Aktualizacja: 09-02-2018,17:08
A A A

Wszystko wskazuje na to, że wielkimi krokami zbliża się koniec handlu końmi w Skaryszewie niedaleko Radomia, w formule znanej od lat. Chodzi o popularne skaryszewskie Wstępy.

Zmiana formuły imprezy w święto przyjaciół konia i perspektywa uczynienia ze Skaryszewa miejsca związanego z końmi przez cały rok to główne punkty wypracowanego przez samorząd Skaryszewa, we współpracy z Fundacją Centaurus, pierwszego w Polsce, wieloletniego planu zmiany formuły tradycyjnego końskiego jarmarku.

Jarmark Koński "Wstępy", skaryszewo,  Ireneusz Kumięga, handel końmi

Skaryszewski Jarmark Koński "Wstępy" inny niż przed laty

Jarmark Koński "Wstępy", odbywający się od lat w pierwszy poniedziałek Wielkiego Postu w Skaryszewie, zmienia się z tradycyjnego targu końmi w festyn ludowy. Co roku na handel trafia mniej zwierząt, a poszerza się oferta stoisk z...
Plan jest pionierskim przedsięwzięciem opartym na dialogu fundacji ochrony zwierząt i samorządu terytorialnego.

"Pierwsze zmiany będzie można zaobserwować już w tym roku. Zmodyfikowano regulamin tegorocznych Wstępów tak, by utrudnić handel rzeźny końmi. Do najważniejszych punktów należy wprowadzenie zakazu wjazdu samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 tony, otwarcie terenu jarmarku dopiero o godzinie 5 rano, a także zakaz wyprowadzania koni z terenu targowiska oraz parkingu do rozładunku i załadunku zwierząt i wymaganie świadectwa zdrowia dla konia" - informuje Fundacja Centaurus.

Zapisy regulaminu będą egzekwowane przez Powiatowy Inspektorat Weterynarii, Inspekcję Transportu Drogowego oraz policjantów.

Burmistrz Skaryszewa podkreśla, że formalnie nie można zabronić transakcji poza terenem jarmarku, jednak podjęte kroki mają na celu maksymalne utrudnienie tego typu działań. - Naszym celem jest ukrócenie cierpienia zwierząt oraz zdjęcie ze Skaryszewa powstałego przez ostatnie lata odium końskiego piekła. Chociaż udział handlarzy końmi rzeźnymi w imprezie sukcesywnie maleje, chcemy jednak pozbyć się ich całkowicie, a z naszej imprezy uczynić święto przyjaciół konia - zaznacza Ireneusz Kumięga.

Zwraca uwagę, że "jest to długi proces", jednak pierwszy krok został już uczyniony.

[WIDEO] Podczas końskiego targu często dochodzi do interwencji policjantów

powiat kaliski, wielkopolska, znęcanie się koniami, konie, policja

Konie krępował pasami, miały zanik mięśni. Rolnik stanie przed sądem

Kaliska prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 58-letniemu hodowcy podejrzanemu o znęcanie się nad koniami. Grozi mu do dwóch lat więzienia. Mieszkaniec powiatu kaliskiego (woj. wielkopolskie) miał - według zgromadzonego w...

Lokalny samorząd prace przy tegorocznym regulaminie prowadził wraz z Fundacją Centaurus. - Jesteśmy świadomi tego, że wprowadzane zmiany, to tylko jeden z wielu etapów - podkreśla Marek Pietrusiak, przedstawiciel Fundacji Centaurus.

- Handlu rzeźnego końmi nie wyeliminujemy całkowicie, ale będziemy starali się go ukrócić i pilnować humanitarnego traktowania zwierząt. Stąd apel do wszystkich fundacji i przyjaciół koni, którzy swym wysiłkiem nagłośnili problem skaryszewskich koni - potrzebujemy wsparcia, ludzi, którzy będą uważnie obserwowali i reagowali na niewłaściwe traktowanie koni, a zwłaszcza na przypadki prób handlu końmi na rzeź - dodaje Pietrusiak.

Odmieniony Skaryszew może stać się dobrym przykładem dla innych miast, w których również organizowane są tego typu targi. Głównym celem przyświecającym podjętym działaniom jest jednak  zmiana statusu konia na zwierzę towarzyszące, co zmieni zupełnie sytuację prawną  koni.

pożary gospodarstw, pożar stajni,  gmina Kłoczew, lubelszczyzna, pionki, mazowsze

Konie uratowane, bydło zginęło w pożarze. Ogień w gospodarstwach

Część z liczącego 80 sztuk bydła stada, maszyny będące wyposażeniem budynków inwentarskich - to straty, które powstały na terenie gospodarstwa w gminie Kłoczew (woj. lubelskie). Pod Pionkami na Mazowszu płonęła stajnia. Konie na...
- Zbyt agresywne działania czy negatywne emocje mogą zniechęcić pozostałe samorządy do współpracy i wprowadzania szybkich zmian. Wspierajmy tych, którzy w ramach obowiązującego prawa chcą coś zmienić. Rozmawiajmy, przekonujmy, przedstawiajmy inne możliwości. Zmiana jest możliwa, ale do tego niezbędny jest dialog i czas - zaznacza Pietrusiak.

Skaryszewskie Wstępy to także miejsce atrakcyjne dla zwiedzających, którzy mają okazję obejrzeć m.in. pokaz koni, czy obejrzeć występy artystyczne lokalnych zespołów. Dodatkowo na terenie targów możliwe jest zaopatrzenie się w sprzęt niezbędny do opieki nad koniem.

Tegoroczne Wstępy odbędą się w dniach 19 i 20 lutego, w godzinach od 5-16.

Tradycyjny jarmark konny w Skaryszewie jest najstarszą i największą tego typu imprezą w Europie. Organizowany w Skaryszewie odbywał się bez przerwy od 1432 roku. Według legend przywilej targowy nadał, powstałemu w 1264 roku miastu, król Władysław Jagiełło dziękując za konie dla grunwaldzkich rycerzy.

[WIDEO] Co roku do Skaryszewa przyjeżdża kilkuset rolników z całego Mazowsza

konie, ubezpieczenie konia, koń, ubezpiecz konia, Concordia Ubezpieczenia

Ile tak naprawdę kosztuje ubezpieczenie konia?

Ubezpieczenie koni staje się coraz bardziej popularne na polskim rynku. Właściciele koni zabezpieczają się w ten sposób przed finansowymi konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń losowych związanych z ich posiadaniem - chorobami, kontuzjami...
W 1633 król Władysław IV w dekrecie zezwolił by targi koni były w mieście organizowane w pierwszy (wstępny - stąd nazwa) poniedziałek po Środzie Popielcowej. I tradycja ta pozostała do dzisiejszego dnia.

***

Fundacja Centaurus jest jedną z największych w kraju organizacji non-profit działających na rzecz zwierząt i ochrony przyrody. Organizacja prowadzi trzy ośrodki dla zwierząt w tym największe w Europie schronisko dla konia w Szczedrzykowicach.

Centaurus jest inicjatorem licznych akcji i programów edukacyjnych, wydawnictw, kampanii i spotkań. Przez 12 lat organizacja ocaliła blisko 1000 koni, kilkaset psów i kotów i wiele innych zwierząt domowych i gospodarskich. Organizacja działa także na terenie Czech, Danii i Niemiec.
 

Poleć
Udostępnij