Kolejna szkoła pod nadzorem resortu rolnictwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marcin Rynkiewicz PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
06-03-2023,14:15 Aktualizacja: 06-03-2023,14:16
A A A

Od 1 stycznia przyszłego roku Zespół Szkół Ogrodniczych w Gorzowie Wlkp. dołączy do grona szkół nadzorowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – poinformowała wiceminister tego resortu Anna Gembicka.

W poniedziałek w towarzystwie prezydenta Gorzowa Jacka Wójcickiego wiceminister wraz z europoseł Elżbietą Rafalską i zastępcą dyr. Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Małgorzatą Gośniowską-Kolą wizytowały szkołę.

"Dla szkoły na pewno jest to szansa na rozwój, na modernizację, jeśli chodzi o budynki, na doposażenie w sprzęt rolniczy, ale także na korzystanie z transferu wiedzy, który wiąże się ze współpracą z instytutami badawczymi podległymi ministrowi rolnictwa, z ośrodkami doradztwa rolniczego, z uczelniami rolniczymi, ale także z naszymi instytucjami” – powiedziała na briefingu wiceminister Gembicka.

szkoły rolnicze, MRiRW, raport NIK, Praktyczna nauka zawodu

Młodzież musi mieć się na czym uczyć rolnictwa. NIK sprawdziła szkoły

Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła braki w wyposażeniu bazy dydaktycznej w pracowniach i warsztatach szkół rolniczych. Rekompensowano je współorganizowaniem praktycznej nauki zawodu np. w gospodarstwach rolnych....

Dodała, że przejęcie szkoły przez ministerstwo stwarza także możliwość utworzenia w niej centrum kształcenia ustawicznego dla młodzieży i dorosłych. Uznała, że przed szkołą otwiera się wiele perspektyw rozwoju.

Wiceminister przekazała, że na inwestycje w szkołach rolniczych w tym roku zaplanowano 165 mln zł. Obecnie ministerstwo rolnictwa nadzoruje 61 szkół rolniczych. Ta w Gorzowie będzie 62.

"Dla nas jest to ogromna szansa, dla mieszkańców, dla młodych ludzi – uzyskać kształcenie w świetnych warunkach, przede wszystkim od fachowców, profesjonalistów" – powiedział prezydent Wójcicki.

Starania miasta o przejęcie gorzowskiej szkoły przez ministerstwo rolnictwa od samego początku wspierała europoseł Elżbieta Rafalska.

"Obiekty (szkoły) są wyjątkowej urody, ale powiem, że chyba czas się na chwilę w nich zatrzymał, więc potrzeby inwestycyjne są ogromne i bardzo obiecująco brzmi to, o czym mówiła pani wiceminister, że już skierowano środki na inwestycje w szkołach rolniczych" – powiedziała Rafalska.

Dodała, że z informacji przekazanych przez dyrektorkę Zespołu Szkół Ogrodniczych w Gorzowie wynika, że szkoła chce otwierać nowe kierunki, a młodzież jest zainteresowana nauką w tej placówce.

Gorzowscy radni przyjęli uchwałę o intencji przekazania szkoły ministerstwu, a 31 stycznia br. zostało zawarte przez miasto porozumienie w tej sprawie z wicepremierem, ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Henrykiem Kowalczykiem.

W skład Zespołu Szkół Ogrodniczych w Gorzowie wchodzi Technikum nr 9, Branżowa Szkoła I Stopnia nr 9 oraz internat. W dziewięciu oddziałach uczy się 217 uczniów. W internacie mieszka 47 z nich. W przyszłym roku szkolnym planowane jest uruchomienie nowego zawodu: technik turystyki wiejskiej.

Szkoła znajduje się na dwóch działkach o łącznej powierzchni prawie 3,6 ha. Na jej terenie jest pięć budynków. Park pałacowy i kilka budynków, w tym pałac, są ujęte są w gminnej ewidencji zabytków. 

 
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu