Jak to jest z karami za jazdę z hederem? Mamy wyjaśnienia policji

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
26-07-2022,18:15 Aktualizacja: 26-07-2022,18:24
A A A

W 2021 roku odnotowaliśmy 109 wypadków z udziałem maszyn rolniczych, w których zginęło 15 osób - informuje policja. A jakie kary wymierza teraz za jazdę po drodze publicznej kombajnem z szerokim hederem?

Ta ostatnia kwestia budzi emocje w środowisku rolniczym od dawna. W tym roku ma to związek z podwyższonymi karami za drogowe występki, co opisywaliśmy przy okazji wystąpienia samorządu rolniczego.

mandat za jazdę kombajnem z hederem, KRIR, prace polowe, Jarosław Szymczyk

Drakońskie mandaty za jazdę kombajnem z hederem. Rolnicy chcą zmiany prawa

Samorząd rolniczy domaga się zmiany przepisów dotyczących przemieszczania się po drogach publicznych kombajnami zbożowymi z tzw. hederami. Wystąpił też do policjantów o stosowanie jedynie pouczeń dla operatorów maszyn. Dyskusja...

Jak to wygląda od strony policji? Portal Agropolska.pl zapytał u źródła.

Jak podkreśla kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, od 1 stycznia obowiązują znowelizowane przepisy Kodeksu wykroczeń oraz zmiany w rozporządzeniu dotyczącym wysokości grzywien nakładanych w formie mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń.
 
- Zgodnie z Kodeksem wykroczeń, uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3 tys. złotych albo karze nagany. Przy czym maksymalny mandat nałożony przez policjanta przy tzw. zbiegu wykroczeń może wynieść 6 tys. zł. W przypadkach poważniejszych bądź skierowania sprawy do sądu, ten może orzec karę w wysokości do 30 tys. zł. Oczywiście policyjna interwencja może skończyć się także upomnieniem w przypadkach mniejszej wagi. Każda interwencja będzie więc oceniana indywidualnie przez funkcjonariuszy - przekazuje kom. Opas.

motocykl wbił się pod heder kombajnu, Marcin Lebiedowicz, Edyta Krystkowiak, pijani motocykliści

Pijany motocyklista wbił się pod heder kombajnu

O ogromnym szczęściu może mówić pijany motocyklista, który wjechał pod heder kombajnu zbożowego. Trafił do szpitala, ale nie odniósł poważnych obrażeń. Na Stanowisko Kierowania Komendy Powiatowej PSP w Hrubieszowie (woj....

Jednocześnie zwraca uwagę, że kombajn z hederem, przekraczający często szerokość 5 m, stanowi duże zagrożenie dla innych uczestników ruchu i w latach poprzednich dochodziło do poważnych wypadków z udziałem takich maszyn.

- W 2021 roku odnotowaliśmy 109 wypadków z udziałem maszyn rolniczych. W zdarzeniach zginęło 15 osób, a 126 zostało rannych. Operator, jeśli poruszał się będzie z zamontowanym hederem, naraża więc przede wszystkim bezpieczeństwo innych użytkowników drogi. Trzeba również mieć na uwadze, że ubezpieczyciel może zakwestionować zasadność wypłaty odszkodowania w razie wypadku, gdyż kombajn nie spełniał warunków pozwalających na poruszanie się po drodze publicznej, a wówczas odpowiedzialność finansowa spadnie na operatora maszyny. Warto więc zdemontować heder na czas przejazdu po drogach, tym bardziej, że w nowoczesnych kombajnach jego montaż i demontaż nie zajmuje zbyt wiele czasu – zaznacza policjant.

Przywołuje ponadto przepis z par. 45 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia z 15 grudnia 2016 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, zgodnie z którym dopuszczalne jest uczestniczenie w ruchu pojazdu wolnobieżnego, ciągnika rolniczego z maszyną zawieszaną i przyczepy specjalnej o szerokości nieprzekraczającej 3 m.

zderzenie kombajnu z toyotą,  gmina Goworowo, Tomasz Żerański, heder

Kolizja toyoty z kombajnem. Policja: zdejmujcie hedery

W gminie Goworowo (woj. mazowieckie) kombajn zbożowy zderzył się z toyotą. Na szczęście nikt nie ucierpiał, ale polijanci apelują do operatorów maszyn żniwnych o przestrzeganie przepisów. - Rozpoczęły się żniwa, więc i...

- Tutaj należy dodać, że jeśli pojazd wolnobieżny, ciągnik rolniczy albo zespół pojazdów składający się z pojazdu wolnobieżnego lub ciągnika rolniczego i przyczepy specjalnej (np. kombajn zbożowy ze zdemontowanym hederem) spełnia warunki dopuszczenia pojazdu do ruchu, wynikające z ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz rozporządzenia z dnia 31 grudnia 2012 r., a jego szerokość przekracza 3 m, ale nie przekracza szerokości 3,5 m, to możliwe jest uzyskanie zezwolenia kategorii II na przejazd takiego pojazdu jako nienormatywnego. Takie zezwolenia są wydawane przez starostów właściwych dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy lub miejsca rozpoczęcia przejazdu, w terminie 3 dni od złożenia wniosku - wskazuje Robert Opas.

Zapytany o liczbę mandatów za wykroczenia związane z jazdą kombajnem z podpiętym hederem odpowiada, że policja nie gromadzi takich danych.

- Poszczególne komendy wojewódzkie - szczególnie te, gdzie udział maszyn rolniczych w ruchu drogowym jest największy - we własnym zakresie będą zwracać uwagę na powyższych uczestników ruchu drogowego. Niektórzy operatorzy maszyn rolniczych zapominają, biorąc pod uwagę upały, natłok obowiązków bądź sam fakt, że mieszkają "niedaleko" i poruszają się w sposób niezgodny z przepisami po drodze publicznej. To jednak przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg, a nie tylko odpowiedzialności karnej za popełnione wykroczenie. Kierujący ciężkim sprzętem powinni przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa zarówno podczas jazdy, jak i w czasie prac na polach. Tylko ostrożność i zdrowy rozsądek pozwoli zapobiec nieodwracalnym w skutkach tragediom - podsumowuje policjant.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu