Izby rolnicze popierają odstrzał dzików

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-01-2019,13:00 Aktualizacja: 12-01-2019,13:18
A A A

Krajowa Rada Izb Rolniczych popiera decyzję rządu w zakresie redukcji populacji dzików i zwróciła się do prezydenta RP o wsparcie tych działań - poinformował samorząd reprezentujący wszystkich rolników.

Izby wskazały, że "pomimo podjętych środków zabezpieczających, do tej pory nie udało się powstrzymać rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń. Zagraża on coraz większej liczbie gospodarstw, niebezpiecznie zbliżając się do tych obszarów, gdzie usytuowane są duże, przemysłowe hodowle świń.

odstrzał dzików, walka z asf w polsce, jan krzysztof ardanowski, komisja europejska, ministerstwo rolnictwa

Ardanowski: w kraju zapanowała histeria w sprawie odstrzału dzików

- W Polsce zapanowała histeria w sprawie odstrzału dzików - uważa Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Dodał, że odstrzał jest metodą walki z ASF, co potwierdziła Bruksela. - Histeria jaka zapanowała w Polsce w sprawie odstrzału...

Sytuacja jest bardzo poważna i zagraża całej branży polskiej produkcji trzody chlewnej i gospodarki narodowej (przetwórstwo, handel, miejsca pracy), dlatego podjęcie natychmiastowych, radykalnych działań w postaci redukcji pogłowia dzików jest jak najbardziej uzasadnione".

Według KRIR, należy wziąć też pod uwagę również wyższe dobro, czyli sytuację rolników utrzymujących się bezpośrednio lub pośrednio z produkcji trzody chlewnej. Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, roczna wartość produkcji trzody chlewnej wraz z pochodnymi, szacowana jest w Polsce na ok. 18-20 mld zł.

W opinii izb, "zbyt duża populacja dzików (wzrost od liczby 58 500 sztuk w roku 1976 do liczby 264 000 sztuk w roku 2015 - czyli o 451 proc.) przyczynia się także do dużego wzrostu szkód powodowanych w uprawach, które ponoszą rolnicy".

KRIR poinformowała o spotkaniu, które miało miejsce w tym tygodniu, przedstawicieli samorządu rolniczego, w którym wziął udział prezes Wiktor Szmulewicz z przedstawicielami myśliwych na czele z Łowczym Krajowym Piotrem Jenochem.

odstrzał dzików, walka z asf w polsce, polski związek łowiecki, łowczy krajowy, piotr jenoch

PZŁ: pozyskanie dzika kosztuje 3400 zł

- Zdajemy sobie sprawę z ogromnych konsekwencji przyrodniczych, gospodarczych i ekonomicznych obecności ASF w kraju, dlatego temat zwalczania wirusa jest dla nas priorytetem - zapewnia Piotr Jenoch, łowczy krajowy, przewodniczący Zarządu...

"Celem spotkania było omówienie bieżących spraw, w tym dotyczących szkód łowieckich wyrządzanych w uprawach i płodach rolnych przez dziki, bobry oraz wilki. Polski Związek Łowiecki (PZŁ) podał, że szkody wyrządzane przez bobry powinny być zgłaszane przez rolników do gmin. Dzięki takim zgłoszeniom, będzie możliwość dokonania odstrzału redukcyjnego bobrów" - poinformowały izby.

PZŁ poinformował również o planach związanych z odstrzałem dzików i doprowadzeniem do stanu zwierzyny ok. 50 tys. sztuk. Redukcja stanu dzików przyczyni się do zmniejszenia szkód łowieckich w uprawach i płodach rolnych.

Samorząd rolniczy poruszył także kwestie niewypłacania rolnikom przez Koła Łowieckie wyszacowanych, a nawet zasądzonych wyrokami sądowymi, odszkodowań z tytułu szkód łowieckich.

W celu ustalenia faktycznego stanu zdecydował o skierowaniu zapytań do wojewódzkich izb rolniczych w celu otrzymania informacji o niewypłaconych odszkodowaniach w poszczególnych województwach. O podobne dane wystąpi również PZŁ do Zarządów Okręgowych.

W 2017 roku PZŁ wypłaciła 51,5 mln zł na odszkodowania za szkody w uprawach rolnych wyrządzone przez zwierzęta łowne.

"Obydwie strony zgodnie ustaliły chęć dalszej współpracy w zakresie wypracowania wspólnych stanowisk oraz opracowania instrukcji dla rolników ws. zgłaszania i szacowania szkód łowieckich, jak również podjęcia rozmów w kwestii redukcji populacji wilków oraz bobrów" - poinformowały izby w komunikacie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj