Inwestycje w gospodarstwach nie będą blokowane? Kołodziejczak odpowiada

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
08-04-2024,12:35 Aktualizacja: 09-04-2024,22:22
A A A

Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak odpowiedział na pytanie, czy rząd planuje w najbliższym czasie wprowadzić ułatwienie prowadzenia inwestycji rolnych na terenach wiejskich.

Blokowanie inwestycji w gospodarstwach, zwłaszcza przez napływowych, nowych mieszkańców wsi, to temat rzeka i jednocześnie temat, który wraca jak bumerang. Coraz częstsze problemy z prowadzeniem inwestycji rolnych na terenach wiejskich protestujący ostatnio farmerzy zgłosili m.in. posłowi Grzegorzowi Rusieckiemu (Koalicja Obywatelska, w  minioną niedzielę wygrał wybory na prezydenta Leszna).

wieś, zapach, hałas,  mieszkańcy miast, zwierzęta hodowlane, FBZPR, hodowla zwierząt, bydło, drób, trzoda chlewna

Zapach wsi pod ochroną? To dobry pomysł

Minister rolnictwa chce podjąć inicjatywę ustawodawczą dotyczącą określenia i ochrony sensorycznego dziedzictwa wsi. Podobne rozwiązania przyjął niedawno parlament francuski. Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych popiera...

Często słyszymy o przeprowadzce ludzi z miasta na wieś, którym przeszkadza niemiły zapach czy prowadzenie prac na polach w godzinach nocnych. Polska wieś musi produkować, by nie zabrakło na naszym rynku towarów, dlatego powinniśmy dążyć do ułatwienia prowadzenia gospodarstw i inwestycji na terenach wiejskich” – wskazał parlamentarzysta w swojej interpelacji, powstałej w następstwie rozmów z rolnikami.

Poseł Rusiecki wystosował w niej ważne pytanie: „Czy polski rząd planuje w najbliższym czasie wprowadzić ułatwienie prowadzenia inwestycji rolnych na terenach wiejskich? Jeżeli tak, to jakie przepisy zostaną zmienione?”.

W odpowiedzi wiceminister Michał Kołodziejczak poinformował, że w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi „analizowane są wszystkie napływające sygnały dotyczące warunków prowadzenia działalności rolniczej”.

Jak podkreślił Kołodziejczak, funkcja produkcyjna, umożliwiająca zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego kraju, jest jedną z podstawowych funkcji obszarów wiejskich.

„Dlatego organy odpowiedzialne za planowanie przestrzenne i zagospodarowanie terenów, powinny w taki sposób kształtować przestrzeń na obszarach wiejskich, aby tworzyła ona harmonijną całość przy uwzględnieniu wszelkich uwarunkowań środowiskowych, kulturowych, społeczno-gospodarczych oraz estetycznych” – dodał wiceminister.

mrit, reforma przestrzenna, planowanie przestrzenne, plan ogólny, gminy, warunki zabudowy, rolnictwo

Reforma "przestrzenna" wchodzi w życie. Czy pomoże w ochronie produkcji rolniczej?

Właśnie weszły w życie przepisy głęboko reformujące proces planowania i zagospodarowania przestrzennego - informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT), zapowiadając cykl szkoleń, by wspomóc pracę urzędników w samorządach....

Przypomniał, że 24 września 2023 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw.

Reforma planowania przestrzennego wprowadza daleko idące zmiany w zakresie możliwości lokalizowania różnego rodzaju inwestycji, w tym budynków inwentarskich. Zasadniczą zmianą jest zastąpienie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy planem ogólnym (nowy dokument planistyczny). W jego ramach mają być tworzone określone strefy planistyczne, w tym strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową (gdzie w profilu dodatkowym może być wprowadzony teren wielkotowarowej produkcji rolnej) oraz strefa produkcji rolniczej (gdzie w profilu podstawowym ma być dopuszczalna wielkotowarowa produkcja rolnicza). Tworząc odpowiednie strefy planistyczne, nastąpi ograniczenie przenikania różnych funkcji, co w konsekwencji wpłynie na ograniczenie licznych konfliktów przestrzennych, które towarzyszą m.in. bliskiemu sąsiedztwu zabudowy związanej z rolnictwem z zabudową stricte mieszkaniową” - zaznaczył Michał Kołodziejczak.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu