Inspekcja pracy zapowiada kontrole. Branża rolna pod lupą

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
08-01-2020,12:35 Aktualizacja: 08-01-2020,12:43
A A A

Zakłady mięsne, rolne i leśne będą w ciągu najbliższych 12 miesięcy kontrolować przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy (PIP). Tak wynika z planu instytucji na 2020 rok.

Zakłada on realizację 72 tys. kontroli. Inspekcja zamierza przeprowadzić działania, wpisujące się w "długoplanowe strategie, których realizacja wymaga wielu lat konsekwentnych i szeroko zakrojonych akcji, kampanii i wzmożonego nadzoru".

Główny Inspektorat Pracy, szkolenia dla rolników, bezpieczeństwo pracy w rolnictwie, Bezpieczna praca w gospodarstwie

Inspekcja pracy na polach, Rolniku, szanuj życie i pracuj bezpiecznie

Pod hasłem "Szanuj życie! Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym" Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie prowadził w minionym miesiącu działania informacyjno-prewencyjne podczas prac polowych. Celem wizytacji było uzmysłowienie...

Jednym z takich elementów jest kampania prewencyjno-kontrolna "Bezpieczeństwo i higiena pracy w zakładach zajmujących się obróbką mięsa". Zainaugurowano ją w zeszłym roku, a przewidziano na 3-letni okres, więc w 2020 r. będzie kontynuowana.

"Przewiduje się kontrole u pracodawców, którzy zakończyli działania dostosowujące ich firmy do standardów prawa i kontrole tych podmiotów, które nie przystąpiły do realizacji programu lub odstąpiły od jego realizacji" - poinformowała PIP.

Jak dodała, w programie uwzględniono również kontrole ukierunkowane na eliminowanie działań szkodliwych czynników biologicznych w gospodarce komunalnej oraz na ograniczenie zagrożeń w zakładach rolnych i leśnictwie.

Mieć się na baczności muszą również rolnicy i sadownicy, którzy potrzebują w gospodarstwach pracowników - tak z Polski, jak i z zagranicy. Inspekcja przewiduje bowiem kontynuowanie stałych zadań obejmujących kontrole legalności zatrudnienia obywateli polskich i cudzoziemców, kontrole agencji zatrudnienia i przestrzegania prawa wobec pracowników tymczasowych oraz prawidłowości delegowania pracowników na terytorium RP i z terytorium RP.

"Od 2020 r. inspektorzy PIP wezmą pod lupę agencje zatrudnienia prowadzone przez cudzoziemców spoza UE" - zapowiedziała inspekcja.

Inspektorzy terenowi co roku odwiedzają ponadto rolników podczas prac polowych. Przestrzegają przed wypadkami, zwracają uwagę na stan techniczny maszyn rolniczych (w szczególności na zagrożenia występujące przy braku wymaganych osłon na ruchomych elementach napędowych i roboczych) i rozdają broszury poświęcone bezpieczeństwu.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu