Gminom łatwiej będzie walczyć ze smrodem. Powstaje ustawa "odorowa"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
11-08-2017,10:10 Aktualizacja: 11-08-2017,10:51
A A A

Wyposażenie organów samorządu terytorialnego (szczególnie gminnych) w instrumenty prawne pozwalające na przeciwdziałanie uciążliwości zapachowej - to główne założenie tzw. ustawy odorowej, którą przygotowuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Upoważnienie do opracowania, a potem prowadzenia procesu legislacyjnego projektu ustawy, udzieliło Ministerstwo Środowiska. Temat jest priorytetowy ze względu na wielki oddźwięk w społeczeństwie.

uciążliwe zapachy, smród, ustawa odorowa, ministerstwo środowiska, emisja zapachów

Kto narzeka na smród na wsiach? Nasi Czytelnicy nie mają złudzeń

Nasi Czytelnicy nie mają wątpliwości, kto skarży się na uciążliwości zapachowe pochodzące z rolniczych źródeł. Ich zdaniem to "mieszczuchy", które sprowadziły się na wieś.   Niedawno pisaliśmy, że inspekcja ochrony...

Same tylko organy inspekcji ochrony środowiska w 2016 r. rozpatrzyły ponad tysiąc skarg, które dotyczyły uciążliwości zapachowej. Jak podaje GIOŚ, najwięcej z nich związanych było z eksploatacją oczyszczalni ścieków, wykorzystywaniem komunalnych osadów ściekowych w rolnictwie oraz nieprzestrzeganiem przepisów ustawy o nawozach i nawożeniu. Poza tym skargi dotyczyły ferm zwierząt, zakładów przemysłowych i sposobów postępowania z odpadami.

"W dobie rozwijającej się działalności gospodarczej, rosnącej świadomości społecznej, migracji ludzi z miast na tereny wiejskie, rozbudowie przestrzennej miast, która powoduje zbliżanie się osiedli do fabryk i hal, uciążliwy zapach jest przyczyną wielu interwencji zgłaszanych do inspekcji ochrony środowiska. Podejmowane obecnie kontrole mają na celu zidentyfikowanie źródeł uciążliwości zapachowej. Kontrole wskazują na zaniedbania w prowadzeniu działalności gospodarczej, np. niewłaściwe postępowanie z nawozami naturalnymi" - wyjaśnia GIOŚ.

Warto przypomnieć, że inspektorat już 10 lat temu opracował projekt ustawy o zapobieganiu uciążliwości zapachowej. Z różnych względów dokument nie wszedł do porządku prawnego, ale teraz ma być wykorzystany w tworzeniu nowego projektu ustawy.

smród, chlewnie, fermy, rpo, adam bodnar, ministerstwo środowiska

RPO alarmuje: prawo nie chroni nas przed smrodem

Problem ochrony praw obywateli w zakresie przeciwdziałania uciążliwościom zapachowym pozostaje wciąż nierozwiązany - podkreśla Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. Zwrócił się do ministra środowiska z wnioskiem o "podjęcie...

Kolejnymi filarami mają być przygotowany w Ministerstwie Środowiska Kodeks przeciwdziałania uciążliwości zapachowej, ekspertyzy oraz "Lista substancji i związków chemicznych, które są przyczyną uciążliwości zapachowej".

W ostatniej dekadzie nastąpił postęp w nauce, technologii i gospodarce, który daje nowe możliwości badań przekroczeń i pokazuje sposoby, jak zapobiegać odorom. GIOŚ chce włączyć do ustawy odorowej nowe rozwiązania w zakresie określania i oznaczania przekroczeń tyczących się uciążliwości zapachowych.

"Istotne znaczenie w zapobieganiu uciążliwości zapachowych ma również planowanie przestrzenne. Właściwie opracowany i uchwalony miejscowy plany zagospodarowania przestrzennego gminy mógłby w dużym stopniu przyczynić się do ograniczenia uciążliwości zapachowych" - przekonuje GIOŚ.

Ale głównym założeniem projektowanej ustawy jest "wzmocnienie i wyposażenie organów samorządu terytorialnego, w szczególności organów gmin, w instrumenty prawne pozwalające na przeciwdziałanie uciążliwości zapachowej".

kodeksu przeciwdziałania uciążliwości zapachowej, biogazownia, rolnictwo, produkcja rolnicza, ministerstwo środowiska

Jak walczyć ze smrodem? Powstał specjalny kodeks

Kierownictwo resortu środowiska podjęło decyzję o etapowym rozwiązaniu problemu uciążliwości zapachowych przy niektórych typach działalności. Pierwszym krokiem jest przygotowanie Kodeksu przeciwdziałania uciążliwości zapachowej....

GIOŚ tłumaczy, że obecnie wójt gminy (burmistrz lub prezydent miasta) w zakresie przeciwdziałania uciążliwości zapachowej ma ograniczone możliwości. Jest władny w drodze decyzji nakazać osobie fizycznej podjęcie działań zmierzających do ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko albo nałożyć obowiązek wykonania przeglądu ekologicznego lub zastosowania kurtyn przeciwodorowych, a także zastosowania dezodoryzacji obiektu stwarzającego negatywne odczucia zapachowe.

Oprócz tego GIOŚ obiecuje, że podczas prac nad projektem uwzględni wszystkie opinie powołanego już zespołu doradców (składającego się m.in. z przedstawicieli nauki). Poza tym odbędą się szeroko zakrojone konsultacje społeczne, w tym z przedsiębiorcami, których działalność wpływa na stan środowiska i wiąże się z emisjami zapachowymi.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu