Giżyński przekonuje posłów. Odstrzał dzików do podstawa w walce z ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Ewa Wesołowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-01-2020,8:00 Aktualizacja: 24-01-2020,11:10
A A A

- Najskuteczniejszą formą walki z ASF jest redukcja populacji dzików - przekonywał w Sejmie Szymon Giżyński, wiceminister rolnictwa odpowiadając na pytania posłów.

Polityk wskazał, że wejście w życie specustawy, której celem jest zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt, będzie stanowiło przełom w walce z ASF. Pozwala ona na odstrzał sanitarny dzików na określonym obszarze, na polecenie wojewody i na wiosek wojewódzkiego lekarza weterynarii.

Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF, wirus asf, społeczeństwo, media publiczne, kierowcy, myśliwi, turyści, drogowcy

ASF. Społeczeństwo powinno być na bieżąco informowane o zagrożeniu

Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF 8 stycznia zebrało się po raz drugi. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele ministerstwa rolnictwa, Kancelarii Prezydenta RP, Głównego Inspektoratu Weterynarii oraz eksperci z branżowych organizacji....

Giżyński zaznaczył, że jest zalecenie, by rozporządzenie wojewody o odstrzale sanitarnym było poprzedzone dyskusją na posiedzeniu wojewódzkiego zespołu kryzysowego. Wskazał, że o wykonywania odstrzału będzie można delegować posiadających uprawnia do polowań policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej, państwowej straży pożarnej.

Możliwy jest również udział żołnierzy w odstrzale sanitarnym, przy czym zgodę na zaangażowanie wojskowych musi wydać minister Obrony Narodowej.

Pytany o to jak działa bioasekuracja na granicach, powiedział, że na wszystkich przejściach rozłożone są maty, kontrolowana jest przewożona żywność, zwłaszcza tzw. przetwory domowe.

Z kolei zapytany jak działania podejmowane przez Polskę oceniają instytucje międzynarodowe i rządy innych krajów, wiceminister wskazał, że mamy pełną zgodność co do metod zwalczania ASF w Polsce, zwłaszcza w odniesieniu do tej metody najskuteczniej, zalecanej jako najważniejsza.

sanitarny odstrzał dzików, Zofia Batorczak, Lubuski Wojewódzki Lekarz Weterynarii,walka z asf

650 zł za samicę, 300 zł za samca. Trwa sanitarny odstrzał dzików

W województwie lubuskim trwa sanitarny odstrzał dzików związany z wystąpieniem ASF. Do końca stycznia w tzw. strefie czerwonej i żółtej myśliwi mają odstrzelić łącznie 2177 dzików. Rozporządzenia nakazujące myśliwym...

Wyjaśnił, że zarówno według KE jak i EFSA najskuteczniejszą metodą walki z ASF jest redukcja populacji dzików.

W następnej kolejności utylizacja martwych zwierzą i bioasekuracja.

Podkreślił, że np. w Niemczech czy Francji, które prewencyjnie odstrzeliły ok. miliona dzików problem ASF nie istnieje. Jego zdaniem, dobrze z pomorem poradzili sobie też Czesi i Belgowie, którzy zagrożony zarazą teren ogrodzili i przeprowadzili sanitarny odstrzał.

- W lubuskim zrobiliśmy tak samo - wskazał na koniec wiceminister rolnictwa.
 

  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu