650 zł za samicę, 300 zł za samca. Trwa sanitarny odstrzał dzików

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marcin Rynkiewicz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-01-2020,14:00 Aktualizacja: 16-01-2020,14:05
A A A

W województwie lubuskim trwa sanitarny odstrzał dzików związany z wystąpieniem ASF. Do końca stycznia w tzw. strefie czerwonej i żółtej myśliwi mają odstrzelić łącznie 2177 dzików.

Rozporządzenia nakazujące myśliwym sanitarny odstrzał dzików wojewoda lubuski wydał w grudniu. Odstrzał w tym trybie obejmuje obszar 11 powiatów. Każde z kół łowieckich ma określony limit zwierząt do odstrzału, które po odstrzeleniu muszą zostać przebadane pod kątem ASF i na włośnie.

przypadek asf, wirus asf, afrykański pomór świń w Polsce, padłe dziki, odstrzelone dziki, GLW

Kilkaset nowych przypadków ASF w 7 województwach

Główny lekarz weterynarii poinformował o potwierdzeniu wystąpienia 219 przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski. Najnowsze przypadki nr 2019/2259-2019/2477 zostały potwierdzone na podstawie...

- Odstrzał jest prowadzony w systemie nakazowym. Myśliwi otrzymują za to pieniądze - za samicę 650 zł, za samca 300 zł. Chodzi o zmniejszenie pogłowia dzików i monitoring choroby - poinformowała Zofia Batorczak, Lubuski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Do 15 stycznia w tzw. strefie żółtej odstrzelonych zostało 738 dzików. Tam odstrzał sanitarny został już zakończony.

Natomiast w strefie czerwonej, gdzie jest prowadzony do końca stycznia, myśliwi odstrzelili dotychczas 204 dziki.

Po przebadaniu zdrowe tusze myśliwi mogą wykorzystać na potrzeby własne lub zutylizować. W przypadku wyniku dodatniego tusza dzika jest zawsze utylizowana.

W woj. lubuskim strefa czerwona znajduje się na terenie powiatów: zielonogórskiego i nowosolskiego, oraz w części powiatów: wschowskiego, żagańskiego, żarskiego, krośnieńskiego i świebodzińskiego.

Natomiast w strefie żółtej są fragmenty powiatów: żarskiego, żagańskiego, wschowskiego, krośnieńskiego, międzyrzeckiego i świebodzińskiego.

walka z asf w polsce, odstrzał dzików, bioasekuracja, senat

Eksperci: walka z ASF powinna opierać się na trzech filarach

Walka z ASF powinna opierać na kontrolowanym odstrzale dzików, bioasekuracji oraz skutecznym odnajdywaniu padłych zwierząt - mówili przedstawiciele organizacji pozarządowych na spotkaniu w Senacie poświęconym specustawie dotyczącej...

Batorczak wyjaśniła, że ograniczenie liczebności dzików nie odbywa się jedynie w wyniku odstrzału sanitarnego. Prowadzone są również normalne polowania w strefach z ograniczeniami.

Polowania zbiorowe z psami są zabronione, natomiast zbiorowe polowania bez psów wymagają zgody lekarza weterynarii; indywidualne mogą być prowadzone bez zgłaszania inspekcji weterynaryjnej.

- Bardzo ważnym elementem zwalczania ASF są przeszukiwania terenu w celu znalezienia padłych dzików, gdyż należy jak najszybciej wyeliminować materiał zakaźny ze środowiska - podkreśliła ekspertka.

Dotychczas w woj. lubuskim z udziałem leśników, wojska, myśliwych, inspekcji weterynaryjnej sprawdzono teren o powierzchni 3,5 tys. km kw. W strefie czerwonej stwierdzono dotąd wirusa u 197 padłych dzików, natomiast u 857 wynik badania był ujemny.

asf w lubuskiem, koła łowieckie, walka z asf w polsce, Lubuskie Forum Rolnicze, odstrzał dzików

Rolnicy i myśliwi piszą do premiera. 7 postulatów w sprawie ASF

Odblokowania polowań w czerwonej strefie, zapewnienia odpowiedniej liczby chłodni i przeprowadzenia kampanii informacyjnej w mediach - tego domagają się zgodnie lubuskie środowiska rolnicze i myśliwskie. Przedstawiciele Lubuskiego Forum Rolniczego...

Wokół strefy, gdzie wykryto pierwsze przypadki choroby u dzików oraz na granicach z woj. wielkopolskim i dolnośląskim ustawiono łącznie ok. 150 km ogrodzenia, by dziki nie mogły swobodnie się przemieszczać.

Takie bariery powstały na przejściach dla zwierząt na S3 oraz w najbliższym czasie mają zostać również wykonane na przejściach na autostradach A2, A4 i drodze krajowej nr 18.

- Podjęte dotychczas działania przynoszą efekty. Co prawa nadal mamy kolejne pozytywne wyniki badań padłych dzików, ale najważniejsze, że choroba nie rozprzestrzenia się poza wyznaczoną obecnie strefę czerwoną - zaznaczyła Batorczak.

Dodała, że najefektywniejszym sposobem walki z wirusem jest zabezpieczenie gospodarstw utrzymujących świnie przed zawleczeniem ASF (bioasekuracja), zbieranie i utylizacja padłych dzików w celu eliminacji wirusa ze środowiska, redukcja populacji dzika i świadomość społeczna.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj