Geologia na podwórku. Jak wiercić studnię i ile wywieźć żwiru?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
22-01-2020,10:00 Aktualizacja: 22-01-2020,10:06
A A A

Wykonywanie prac geologicznych, np. wiercenie studni czy wydobywanie piasku lub żwiru na własnych działkach ma istotne obwarowania prawne. Kary za złamanie przepisów mogą być dla właścicieli nieruchomości bardzo wysokie.

Mazowieckie gminy wiejskie publikują - jedna za drugą - informację Okręgowego Urzędu Górniczego w Warszawie. Wydobywanie kopalin na własne potrzeby czy prace geologiczne - jak wiercenie studni - dotyczą bowiem wielu gospodarstw, w tym rolnych.

Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego, budowa studni głębinowych, jan krzysztof ardanowski

Rolnicy chcą zmian procedur dotyczących budowy studni głębinowych

Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego domaga się uproszczenia procedur dotyczących uzyskiwania pozwoleń na budowę studni głębinowych i ułatwienia rolnikom dokonywania odwiertów i poboru wody. To jeden z wniosków...

Przepisy ustawy Prawo geologiczne i górnicze pozwalają generalnie na wydobywanie kopalin, w tym piasku i żwiru, na podstawie koncesji udzielanych przez organy administracji geologicznej - starostów lub marszałków województw.

Dopuszczają też wydobywanie piasków i żwirów bez koncesji na potrzeby własne osoby fizycznej, z nieruchomości stanowiących jej własność lub będącej w użytkowaniu wieczystym, bez prawa rozporządzania (w tym sprzedaży) wydobytej kopaliny, jeżeli jednocześnie wydobycie:

  • będzie wykonywane bez użycia środków strzałowych
  • nie będzie większe niż 10 m sześc. (ok. 16 ton) w roku kalendarzowym
  • nie naruszy przeznaczenia nieruchomości

"Koniecznym warunkiem jest jednak powiadomienie dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego, z siedmiodniowym wyprzedzeniem, o zamiarze podjęcia wydobycia kopaliny, określające lokalizację zamierzonych robót (nr ewid. działki) oraz zamierzony czas ich wykonywania (np. w okresie od ... do ...)" - wyjaśnia OUG.

Samowole budowlane będzie łatwiej zalegalizować

Uproszczenie ścieżki administracyjnej legalizacji starszych samowoli budowlanych, których na wsiach nie brakuje oraz budowy urządzeń melioracji wodnych - zakłada przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy Prawo budowlane oraz...

W przypadku naruszenia warunków, właściwy organ nadzoru górniczego ustala prowadzącemu taką działalność w drodze decyzji opłatę podwyższoną za wydobytą wcześniej kopalinę, która w przypadku piasku i żwiru wynosiła w 2019 r. 24,80 zł za tonę.

Jeśli chodzi o wykonywanie prac geologicznych - np. wiercenia studni, takie prace z zastosowaniem robót geologicznych mogą być wykonywane tylko na podstawie projektu. Są jednakże wyjątki, gdy nie stosuje się tych przepisów, np.:

  • do wykonywania wkopów oraz otworów wiertniczych o głębokości do 30 m w celu wykorzystania ciepła Ziemi poza obszarami górniczymi
  • do wykonywania wkopów oraz otworów wiertniczych o głębokości do 30 m w celu wykonywania ujęć wód podziemnych na potrzeby poboru wód podziemnych w ilości nieprzekraczającej 5 m sześc. na dobę, poza obszarami górniczymi utworzonymi w celu wykonywania działalności metodą otworów wiertniczych

"Powyższe oznacza, że w przypadku wykonywania studni o głębokości przekraczającej 30 m i/lub planowanym poborze wody większym niż 5 m sześc. na dobę, wymagany jest projekt robót geologicznych. Jego brak skutkuje nałożeniem przez organ nadzoru górniczego opłaty podwyższonej w wysokości 40 tys. zł" -  wskazuje Urząd.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu