Galicja Vitis zakończony. Najstarsze wino na konkurs dojrzewało 5 lat

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-06-2015,15:05 Aktualizacja: 21-06-2015,15:08
A A A
416 win z 11 krajów Europy rywalizowało w piątej edycji Konkursu Win Galicja Vitis. Dwudniowa impreza odbyła się w obiektach zamku w Łańcucie (Podkarpackie). 
 
- Zainteresowanie tegorocznym konkursem przeszło nasze oczekiwania; w dwóch poprzednich edycjach uczestniczyło ponad 300 win. Oznacza to że łańcucka impreza wyrasta na najważniejszą w naszej części Europy - powiedziała PAP Ewa Wawro, prezes Fundacji na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa "Galicja Vitis".

małopolski szlak winny, sezon enoturystyczny, Małopolska

W Małopolsce rozpoczyna się sezon enoturystyczny

Miłośnicy wina i pięknych krajobrazów w najbliższą sobotę w Smardzowicach koło Ojcowa zainaugurują sezon enoturystyczny na Małopolskim Szlaku Winnym. - W tym roku odkryte zostaną nowe miejsca, jak również wrócimy do winnic...
 
W tym roku swoje wina do konkursu zgłosili winiarze z Polski, Słowacji, Węgier, Czech, Grecji, Włoch, Francji, Niemiec, Austrii, Słowenii i Portugalii. Najwięcej win pochodziło z Polski i Słowacji. Nasi producenci przywieźli 145 win, a ich słowaccy koledzy 120.
 
Najczęściej ocenianymi rocznikami były wina z 2014 i 2013 r.; z ubiegłego roku pochodziło 208, a sprzed dwóch lat 117. Najstarsze wino na konkursie dojrzewało w 2000 roku. Wina oceniało międzynarodowe jury doświadczonych degustatorów i enologów. W jego skład wchodziło po czterech przedstawicieli Polski, Słowacji, Węgier i Czech.
 
Próbki win były serwowane z zakrytych butelek, oznaczonych tylko numerem ewidencyjnym. O kolejności serwowania decydowały m.in. kategoria wina i rocznik. Przyznano 85 złotych medali, z czego 11 trafiło do polskich winiarzy.
 
Według organizacji skupiających zainteresowanych uprawą winorośli, w Polsce jest ok. 1000 winiarzy. Natomiast na Podkarpaciu istnieje ok. 150 winnic; liczą od kilku arów do dwóch - trzech hektarów.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj