FBI radzi nam, jak walczyć z... agroterroryzmem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KOWR (em) | redakcja@agropolska.pl
20-09-2018,15:00 Aktualizacja: 20-09-2018,15:13
A A A

Co to jest agroterroryzm? Jakie niesie ryzyko dla gospodarki? Co zrobić, żeby ustrzec zwierzęta hodowlane i uprawy roślinne przed rozprzestrzenianiem się chorób? - na te i wiele innych pytań odpowiadają w Warszawie przedstawiciele Federalnego Biura Śledczego (FBI) i inspekcji weterynaryjnej Stanów Zjednoczonych (APHIS).

W stolicy trwa konferencji szkoleniowa, w której biorą udział m.in. przedstawiciele urzędów i instytucji rolniczych. W spotkaniu biorą też m.in. udział Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa i Monika Tyska, zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Jan Krzysztof Ardanowski, bezpieczeństwo żywnościowe kraju, rolnictwo, agrobiznes

Bezpieczeństwo żywnościowe niezbędne dla suwerenności Polski

Jeżeli chcemy być krajem suwerennym, musimy mieć zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe - mówił w piątek minister rolnictwa Jan Ardanowski na spotkaniu z rolnikami z woj. podkarpackiego. Dlatego, jego zdaniem rolnicy mają szczególną...

Celem warsztatów jest szkolenie ekspertów w dziedzinie egzekwowania prawa, tworzenia skutecznych procedur w trosce o zdrowie zwierząt hodowlanych i tych żyjących na wolności, a także odpowiedniego zabezpieczenia gospodarstw i upraw - informuje KOWR na swojej stronie internetowej.

- Niezwykle ważne jest współdziałanie służb i wszystkich państw w trosce o zdrowie obywateli i pomyślność gospodarki - mówiła Kathleen Giles, specjalistka ds. Nadzoru Biologicznego FBI.

Wspólne cele w skutecznej walce z rozprzestrzenianiem się chorób zagrażających zdrowiu ludzi, zwierząt i przemysłowi rolno-spożywczemu to przede wszystkim:

  • wczesna identyfikacja i powiadomienie o każdym nietypowym zdarzeniu
  • szybka ocena i monitoring tego, czy zdarzenie jest spowodowane przez człowieka czy wydarzyło się w sposób naturalny
  • właściwa ochrona zdrowia ludzi, zwierząt i kondycji upraw

Szczegółowe tematy poruszane podczas warsztatów to m.in. role i obowiązki władz, inspekcji i każdego obywatela podczas nietypowego wybuchu epidemii chorób zwierząt, ocena zagrożenia określana przez służby i organy ścigania, a także wymiana informacji.

Amerykańscy eksperci zaprezentowali szereg przykładów na to, jak choroby zwierząt i roślin pojawiają się za przyczyną działań o charakterze terrorystycznym, a jednocześnie jak trudno jest je wykryć i udowodnić, że ich występowanie jest efektem działalności człowieka i nie powstało z przyczyn naturalnych.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu