Dziesiątki tysięcy hektarów ziemi wyłączonych z dzierżaw

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
24-04-2020,10:35 Aktualizacja: 24-04-2020,10:40
A A A

Sto kilkadziesiąt tysięcy hektarów ziemi może wrócić przez najbliższe lata do państwowego zasobu po zakończeniu okresu obowiązywania umów dzierżawy - poinformowało ministerstwo rolnictwa.

W odpowiedzi na pytania poselskie dotyczące przede wszystkim kwestii wyłączeń 30 proc. powierzchni dzierżawionej z krajowego zasobu - co wprowadziła znowelizowana w 2011 r. ustawa o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa - resort wskazał, że przez ten czas z umów dzierżaw wyłączono łącznie 74 tys. 571 ha.

KOWR, dzierżawa, ziemia, dzuerżawa gruntów, ZWRSP

Już ponad milion hektarów gruntów w dzierżawie

Do zadań Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa należy zagospodarowanie nieruchomości rolnych przyjętych do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (ZWRSP). Na koniec marca 2020 r. w Zasobie pozostało 1 mln 365 tys. ha państwowej ziemi, z czego...

Według stanu na 31 grudnia 2019 r., blisko 95 proc. tej powierzchni (70 tys. 739 ha) zostało zagospodarowanych. Na sprzedaż trafiło 38 tys. 130 ha, w dzierżawy poszło 30 tys. 950 ha, a inne formy rozdysponowania objęły 1 tys. 659 ha.

Dzierżawcom, którzy odrzucili propozycje wyłączenia 30 proc. dzierżawionej ziemi, nie są przedłużane umowy. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nie prowadzi jednak odrębnej ewidencji gruntów wydanych przez takie podmioty, jak również sposobu zagospodarowania pozostałych po nich gruntów.

Na pytanie, ile ziemi wróci lub powinno wrócić do zasobu od dzierżawców, którzy nie zgodzili się na wyłączenia w kolejnych latach, ministerstwo podało, że w latach 2020-2033 zakończy się okres obowiązywania 225 umów dzierżawy, zawartych ze 141 podmiotami (w tym 111 z osobami prawnymi i 30 z osobami fizycznymi) na łączną powierzchnię 137 tys. 580 ha.

Z tego: 185 umów obejmujących ogólną powierzchnię 120 tys. 978 ha stanowią te zawarte z osobami prawnymi, a 60 umów obejmujących ogólną powierzchnię 59 tys. 327 ha podpisane z podmiotami prowadzącymi towarową produkcję zwierzęcą.

umowy dzierżawy ziemi, wypowiadanie umów, koronawirus, bezpieczeństwo żywnościowe kraju

Apelują o zawieszenie wypowiadania umów dzierżawnych

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG wraz z innymi organizacjami branżowymi skierowały list do premiera Mateusza Morawieckiego. Jednym z ich postulatów jest wstrzymanie wypowiadania umów...

Na tle wyłączeń nie brakuje sporów. Obecnie KOWR bierze udział w 83 postępowaniach sądowych w tym zakresie. Dotyczą one głównie:

  • spraw o ustalenie stosunku dzierżawy lub zobowiązania do zawarcia umowy
  • spraw z powództwa KOWR o wydanie gruntów
  • spraw z powództwa KOWR o zapłatę wynagrodzenia za korzystanie z gruntów bez tytułu prawnego
  • zobowiązań KOWR do złożenia oświadczenia woli o przeniesieniu w drodze sprzedaży prawa własności nieruchomości rolnych pozostałych w dzierżawie po wyłączeniu 30 proc. użytków rolnych, z tym, że w niektórych postępowaniach żądanie pozwu zostało sformułowane jako zobowiązanie KOWR do przeznaczenia do sprzedaży nieruchomości i ustalenie, że KOWR jest zobowiązany do przeniesienia własności tych nieruchomości
  • powództw o ustalenie istnienia umowy dzierżawy lub uprawnienia do przedłużenia umowy dzierżawy
  • ustalenia - w tym stwierdzenia nieważności, aneksu do umowy dzierżawy
  • spraw dotyczących ukształtowania treści umowy dzierżawy
  • interpretacji oraz możliwości zastosowania do zawartych umów możliwości wyłączenia 30 proc. powierzchni użytków rolnych będących przedmiotem dzierżawy oraz konsekwencji wynikających ze skorzystania z przedmiotowego uprawnienia przez KOWR

    Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu