Już ponad milion hektarów gruntów w dzierżawie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: kowr | redakcja@agropolska.pl
16-04-2020,15:55 Aktualizacja: 16-04-2020,16:16
A A A

Do zadań Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa należy zagospodarowanie nieruchomości rolnych przyjętych do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (ZWRSP). Na koniec marca 2020 r. w Zasobie pozostało 1 mln 365 tys. ha państwowej ziemi, z czego ok. 1 mln 46 tys. ha stanowią grunty wydzierżawione, a do rozdysponowania pozostaje prawie 195,6 tys. ha.

Od początku działalności Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (wcześniej Agencji Nieruchomości Rolnych), tj. od 1991 r. do 31 marca 2020 r. przyjęto do Zasobu WRSP ok. 4,75 mln ha gruntów.

koronawirus, epidemia koronawirusa, sars-cov-2, pandemia

Tony jabłek i gruszek, mleko oraz kefir dla szpitali od KOWR

Oddziały terenowe Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa włączyły się do pomocy szpitalom, które znajdują się na pierwszej linii frontu walki z COVID-19. Z magazynów prosto do lecznic trafiły tony produktów żywnościowych....
Obecnie jest w nim niemal 1 mln 365 tys. ha. Prawie połowa powierzchni pozostającej w Zasobie WRSP znajduje się na terenie działania 4 oddziałów: we Wrocławiu, w Poznaniu, w Szczecinie i w Olsztynie.

Dzierżawa gruntów rolnych

Podstawową formą zagospodarowania gruntów rolnych Zasobu jest dzierżawa. Według stanu na koniec marca 2020 r. w dzierżawie pozostawało prawie 1 mln 46 tys. ha. Największe powierzchnie wydzierżawionych gruntów znajdują się w województwach: zachodniopomorskim - 214 tys. ha; wielkopolskim - 159 tys. ha; dolnośląskim - 146 tys. ha i warmińsko-mazurskim - 124 tys. ha. W pierwszym kwartale br. wydzierżawiono ogółem 7,6 tys. ha gruntów.

Wydzierżawienie nieruchomości Zasobu WRSP następuje głównie w trybie przetargowym. Podstawowym rodzajem przetargów na dzierżawę jest przetarg ograniczony, w którym mogą uczestniczyć wyłącznie rolnicy indywidualni zamierzający powiększyć lub utworzyć gospodarstwo rodzinne. W okresie od początku stycznia do końca marca 2020 r. w całym kraju odbyło się prawie 1,3 tys. przetargów na dzierżawę.

umowy dzierżawy ziemi, wypowiadanie umów, koronawirus, bezpieczeństwo żywnościowe kraju

Apelują o zawieszenie wypowiadania umów dzierżawnych

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG wraz z innymi organizacjami branżowymi skierowały list do premiera Mateusza Morawieckiego. Jednym z ich postulatów jest wstrzymanie wypowiadania umów...
Warto odnotować, że w I kwartale 2020 r. przedłużono 370 umów dzierżawy na powierzchnię 9,4 tys. ha.

Sprzedaż państwowej ziemi

Inną formą gospodarowania Zasobem Własności Rolnej Skarbu Państwa jest sprzedaż. W pierwszym kwartale br. zrealizowana sprzedaż nieruchomości Zasobu WRSP wyniosła 971 ha. Najwyższą odnotowano w Koszalinie - 243 ha, Olsztynie - 96 ha i Gorzowie Wlkp. - 75 ha.

W miesiącach I-III 2020 r. odbyło się niemal 7,6 tys. przetargów na sprzedaż. Najwięcej zorganizowały Oddziały Terenowe w Łodzi, Rzeszowie i Koszalinie, odpowiednio: 1288, 1186 i 1025.

Grunty pozostające do rozdysponowania

Według stanu na koniec marca 2020 r. do rozdysponowania pozostawało 195,6 tys. ha nieruchomości Zasobu WRSP. Największymi powierzchniami pozostającymi do rozdysponowania dysponują oddziały terenowe: we Wrocławiu i Szczecinie, następnie w Gorzowie, Olsztynie i Poznaniu - łącznie 114 tys. ha.

Poleć
Udostępnij