Drewno na opał - są nowe wytyczne Lasów Państwowych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
31-05-2022,11:10 Aktualizacja: 31-05-2022,11:17
A A A

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych przygotowała wytyczne dotyczące wsparcia możliwości nabywania przez konsumentów - odbiorców indywidualnych, surowca drzewnego do celów opałowych.

Wprowadzona właśnie decyzja (w całości dostępna tutaj) w sprawie wytycznych kierunkowych wspierających możliwości nabywania przez konsumentów surowca drzewnego do celów opałowych ma być odpowiedzią na wzrost stawek energii oraz materiałów opałowych.

kradzież drewna, Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Karczma Borowa

Leśnicy ostrzegają: zakup kradzionego drewna to też przestępstwo

Lawinowy wzrost cen gazu, prądu czy oleju opałowego spowodowały znacznie większe zainteresowanie drewnem jako paliwem grzewczym, mimo że i jego cena poszła w górę. Wzrasta też aktywność złodziei surowca, których ofiarą mogą paść...

"Resort klimatu i środowiska dokłada wszelkich starań, aby zapewnić dostępność drewna opałowego dla gospodarstw domowych. Ma to szczególne znaczenie dla mieszkańców terenów wiejskich, małych miasteczek, których gospodarstwa domowe nie są włączone do gminnych lub miejskich systemów ciepłowniczych" - podkreśla w komunikacie ministerstwo.

W praktyce dokument wydany przez Lasy Państwowe oznacza, że drewno najniżej jakości w pierwszej kolejności może zostać kupione przez lokalnych mieszkańców. W ten sposób leśny gigant stara się przeciwdziałać trendom inflacyjnym i rosnącym cenom energii.

Zastosowanie przemysłowe drewna opałowego, o którym mowa w ww. decyzji, ze względu na jego niską jakość, jest mocno ograniczone. Należy przy tym podkreślić, że drewno w lasach zarządzanych przez PGL LP nigdy nie było pozyskiwane w celu spalenia - jako surowiec opałowy wykorzystywane jest drewno najniższej jakości, obarczone wieloma wadami, głównie z wierzchołkowych części drzew

- Cały czas obowiązuje, za zgodą leśniczego, możliwość zbierania gałęzi na opał. W tym roku po rozpoczęciu wojny w Ukrainie i zawirowaniu na rynku energii wzrosły zapytania do nadleśnictw o wskazanie terenu i zgodę na pozyskiwanie drewna opałowego w lokalnych lasach. Priorytetowo należało zadbać by pierwszeństwo samopozyskiwania drewna miały społeczności lokalne - stwierdził Edward Siarka, wiceminister klimatu i środowiska.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj