Dolina Rolnicza 4.0 wielką szansą na rozwój regionu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Izabela Próchnicka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-02-2020,13:10 Aktualizacja: 26-02-2020,13:15
A A A

Rozwój gospodarczy woj. podlaskiego przez wykorzystanie rolniczego potencjału - zakłada projekt Dolina Rolnicza 4.0, nad którym pracuje samorząd województwa.

Chodzi o współpracę władz, biznesu i nauki na rzecz nowych technologii w rolnictwie, na wzór Doliny Krzemowej w USA. Za kilkanaście miesięcy powinny być znane konkretne kierunki i najmocniejsze strony potencjału rolniczego regionu - trwają badania na ten temat.

GEA, Karuzela, roboty, bydło mleczne

Obora z karuzelą i robotami powstała na Podlasiu

Damian Zaręba wybudował oborę wolnostanowiskową, która pomieści 330 krów mlecznych. Wyposażył ją w halę udojową typu karuzela oraz roboty do zgarniania odchodów i podgarniania paszy.   Uroczyste otwarcie nowej obory...

Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego uważa, że Dolina Rolnicza 4.0. będzie wizytówką regionu. Jak mówił, projekt jest unikalny. - Ma wykorzystywać potencjał naszego województwa związany czy to z przemysłem rolno-spożywczym, z innowacjami, z potencjałem naszych naukowców, ale i też zwykłych rolników - powiedział.

Wyraził przy tym nadzieję, że projekt uda się zrealizować, a dotychczasowe wyniki oceny pomysłu są "pozytywne". Szczegółów jednak nie podał.

W ostatnich miesiącach pomysł był oceniany przez przedstawicieli Unii Europejskiej. Kosicki powiedział, że władze regionu chciałyby, aby w nowej perspektywie UE przeznaczyła na ten projekt dodatkowe środki poza tymi, które będą dedykowane województwu w ramach standardowych programów.

Powołując się na podobne doświadczenia z Finlandii wskazał, że kosztowałoby to ok. 1 mld zł.

Dr Adam Ławicki, pomysłodawca projektu Dolina Rolnicza 4.0, przedsiębiorca wyjaśnił, że chodzi głównie o to, by opracowywać nowoczesne, innowacyjne technologie dla rolnictwa, w produkcji żywności na światowym poziomie.

budżet ue, wspólna polityka rolna, wpr po 2020 roku, copa cogeca, Pekka Pesonen

Budżet unijny nie do przyjęcia. Dochody rolników muszę wzrosnąć

Copa Cogeca, jako przedstawiciel 22 milionów rolników i ich rodzin oraz 22 tysięcy spółdzielni rolniczych uważa, że zaproponowane finansowanie przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej na poziomie niższym od obecnego jest...

- Żeby nasze firmy mogły sprzedawać produkty technologiczne, wysokich technologii, na tym zarabiać, i żeby podatki były płacone tutaj, w województwie podlaskim - powiedział.

Zaznaczył, że pozytywnie oceniono potencjał regionu do projektu, ale wyniki kolejnych badań mają być znane za około rok. Obecnie - jak mówił - nie jest to przesądzone w żadną stronę.

Podkreślając mocne strony woj. podlaskiego marszałek wskazał na rolnictwo, mleczarstwo i przemysł rolno-spożywczy. - Do tego mamy silnie, wysoko wyspecjalizowane uczelnie. Wiemy, że jest tu potencjał z punktu widzenia naszej kadry naukowej - dodał Kosicki.

W pracach nad Doliną Rolniczą Podlaskie korzysta np. ze wzorów fińskich. Martti Launonen, dyrektor generalny Hubconcepts, systemu stworzonego 30 lat temu w Oulu mówił, że oba regiony są podobne. Ocenił, że woj. podlaskie ma wszystkie niezbędne instytucje i szanse, żeby odnieść sukces.

Jak mówił, w Finlandii kluczem do sukcesu było to, że udało się zaangażować wszystkich najważniejszych interesariuszy: naukę, biznes i władze lokalne.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj