Budżet unijny nie do przyjęcia. Dochody rolników muszę wzrosnąć

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
26-02-2020,12:30 Aktualizacja: 26-02-2020,13:03
A A A

Copa Cogeca, jako przedstawiciel 22 milionów rolników i ich rodzin oraz 22 tysięcy spółdzielni rolniczych uważa, że zaproponowane finansowanie przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej na poziomie niższym od obecnego jest niedopuszczalne.

Organizacja zaznaczyła, że przedstawiony wniosek w sprawie przyszłych wieloletnich ram finansowych nie zapewnia rolnikom wystarczającego wsparcia, aby mogli sprostać stojącym przed nimi wyzwaniom, a także nie pomoże im przyczynić się do realizacji celów określonych w Europejskim Zielonym Ładzie.

budżet ue, wspólna polityka rolna, wpr po 2020 roku, wyrównanie dopat bezpośrednich, janusz wojciechowski

Wspólna Polityka Rolna powinna mieć odpowiedni budżet

Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa przekonuje, że WPR powinna mieć silny budżet, odpowiedni do zadań, jakie stawia się przed rolnictwem związanym z ochroną środowiska i klimatu. - Dziś w Warszawie miałem okazję podziękować prezydentowi...

"W szczególności dostrzegamy, że rozwojowi obszarów wiejskich brakuje odpowiedniego poziomu wsparcia, które jest bezwzględnie konieczne, aby zapobiec niepokojącemu problemowi odpływu ludności z obszarów wiejskich i zachęcić rolników do dalszego inwestowania w bardziej zrównoważone praktyki i metody produkcji" - czytamy w komunikacie Copa Cogeca.

Organizacja dodaje, że "dodatkowe obniżenie stawek współfinansowania przez UE dla II filaru wywrze nadmierną presję na państwa członkowskie, które będą musiały usprawnić działania w ramach programów rozwoju obszarów wiejskich. Zagrozi to ponadto zastępowalności pokoleń w sektorze, która jest kluczem do jego zrównoważonego, trwałego i długoterminowego rozwoju".

W dokumencie podkreślono, że rolnicy w całej UE wyszli na ulice, by podnieść świadomość na temat trudności, z którymi zmaga się sektor i zaapelować o wsparcie, by mogli poradzić sobie z trudną sytuacją rynkową, niesprawiedliwymi cenami i nękaniem.

Gospodarze nadal otrzymują bowiem bardzo niewielką część każdego euro wydawanego przez konsumentów. Żeby zwiększyć ich dochody potrzeba sprawnie funkcjonującego łańcucha dostaw żywności.

- Państwa członkowskie nie mogą ignorować aktualnych trudności społeczności rolniczych i odpływu ludności z obszarów wiejskich w całej UE. Trzeba przeznaczyć wystarczające środki na realizację priorytetów Unii. Wielokrotnie powtarzaliśmy, że znajdujemy się w momencie decydującym dla przetrwania unijnego modelu rolnictwa rodzinnego. Zmniejszony budżet będzie postrzegany jako wyraźny sygnał dla rolników - komunikat, że UE nie dba wystarczająco o rolnictwo, o obszary wiejskie i o tych, którzy produkują żywność, którą spożywamy - podkreślił Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa Cogeca.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj