Dlaczego zmienia się tak dobrego szefa? Posłowie bronią byłego prezesa KSC

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-03-2015,8:55 Aktualizacja: 19-03-2015,9:47
A A A

Negatywnie o zmianie prezesa mówił też Krzysztof Ardanowski (PiS). Stwierdził, że dotychczasowy szef firmy miał wizję rozwoju koncernu, stawiał na dywersyfikację dochodów tworząc holding spożywczy. Ponadto miał dobre relacje z załogami cukrowni i plantatorami buraków cukrowych. Skrytykował też zabieranie dywidendy ze spółki.

Romuald Ajchler (SLD) powiedział, że decyzja ministra skarbu o zmianie prezesa jest "nie do zaakceptowania". Potrzebne są wyjaśnienia ministra, co było ich powodem.
 
Stanisław Kalemba (PSL) zwrócił uwagę, że wyniki finansowe KSC są lepsze niż innych zagranicznych koncernów cukrowych w Polsce. Może to świadczyć, że utworzenie spółki z polskim kapitałem było zasadne. Jak mówił, nie chciałby, "aby konkursy na prezesa KSC stały się elementem gry, kto przejmie 40 proc. rynku cukru w Polsce". 
 
Ani słowa o konkursie
 
Wiceminister Gabryjączyk powiedział, że jest gotów do spotkania z przedstawicielami plantatorów i pracowników KSC na początku przyszłego tygodnia. Zapewnił, że zależy mu na rozwiązaniu problemów i przeprowadzeniu prywatyzacji. - Jest chęć i wola polityczna zajęcia się tym tematem - powiedział. 
 
Sprawa dotyczy jedynie wypracowania formuły, w jakiej może być ona sprywatyzowana, m.in. chodzi o prawidłową wycenę spółki. Dodał, że na temat wyboru nowego zarządu nie będzie się wypowiadał, bo nie uczestniczył w tym i nie miał na to wpływu. Wiceminister pracuje w MSP od miesiąca.
 
***
 
Krajowa Spółka Cukrowa powstała na mocy ustawy w 1994 r. Skarb Państwa ma ponad 79 proc. akcji. W skład spółki wchodzi obecnie 7 cukrowni pracujących w Polsce, a także m.in. cukrownia w Mołdawii, Fabryka Cukierków "Pszczółka" w Lublinie, Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie Stoisław, Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego Trzemaszno, spółka Polskie Przetwory we Włocławku.
 
Główne przychody KSC osiąga z produkcji i sprzedaży cukru (85 proc.) W okresie (1.10 2014 do 31.01. 2015) zysk netto spółki wyniósł 24 mln zł (w sezonie 2013/2014 był on na poziomie 124 mln zł). Od kilku lat zysk i przychody zmniejsza się , jest to związane z dużymi spadkami cen cukru na świecie.
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu