Czemu Polska nie poparła obniżenia statusu ochrony wilków w UE? Znamy stanowisko MRiRW
Resort rolnictwa pozytywnie ocenia inicjatywę zmiany poziomu ochrony wilka w Unii Europejskiej ze „ściśle chronionego” na „chroniony”. Jednocześnie zwraca uwagę na negatywne stanowisko Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które okazało się kluczowe w tym, jak podczas głosowania na unijnym szczeblu zachowała się Polska.
„Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi z zadowoleniem przyjęło decyzję krajów UE w zakresie zmiany poziomu ochrony wilka w UE ze ‘ściśle chronionego’ na ‘chroniony’” – przekazał w komunikacie resort.

GDOŚ: rośnie nagonka na wilki. Izba rolnicza odpowiada: nie bagatelizujmy zagrożenia
Zmiana dyrektywy siedliskowej
Jak w nim podkreślono, 16 kwietnia br. na posiedzeniu Komitetu Stałych Przedstawicieli Rządów Państw Członkowskich przy Unii Europejskiej (COREPER) został zatwierdzony mandat Rady dotyczący zmiany statusu ochrony wilka, umożliwiający dostosowanie prawa UE do postanowień Konwencji Berneńskiej. Mandat ten obejmuje ukierunkowaną zmianę dyrektywy siedliskowej – unijnego aktu prawnego wdrażającego Konwencję Berneńską – w celu odzwierciedlenia zmienionego poziomu ochrony wilka ze „ściśle chronionego” na „chroniony”.
Większa elastyczność dla państw
„Decyzja ta pozwoli państwom członkowskim na większą elastyczność w zarządzaniu populacją wilków, aby zminimalizować skutki rosnącej liczebności tego gatunku, w tym ograniczenie szkód, jakie powodują wilki – zwłaszcza w rolnictwie” – wskazuje MRiRW.
Kolejnym etapem będzie uzgodnienie tej zmiany z Parlamentem Europejskim, który swoje stanowisko ma przedstawić w maju 2025 r. Jeśli będzie ono zgodne z mandatem Rady, zmiana statusu ochrony wilka zostanie formalnie przyjęta.
Polska nie poparła wniosku!

Wiceminister Dorożała: Polska nie zamierza obniżyć statusu ochrony wilka
„Niestety na posiedzeniu COREPER, które odbyło się w minioną środę, Polska – zgodnie ze stanowiskiem przygotowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska – nie poparła wniosku Komisji Europejskiej o obniżenie statusu ochrony wilka w UE, zachowując stosunek neutralny (wstrzymała się od głosu podczas posiedzenia)” – zaznacza ministerstwo rolnictwa.
I zapewnia, że jego przedstawiciele wielokrotnie i konsekwentnie na forum UE, jak również w trakcie dyskusji krajowych, prezentowali jednoznaczne stanowisko, iż z uwagi na znaczący wzrost populacji wilka w Polsce, jak również w Europie, a w ślad za tym wzrastającą co roku liczbą szkód wyrządzanych przez te zwierzęta, konieczna jest zmiana statusu jego ochrony w UE. Chodzi o to, aby umożliwić zarządzanie populacją wilka w sposób zrównoważony - dopasowany do lokalnych uwarunkowań.
Liczebność wilków wzrosła
„Stanowisko resortu rolnictwa w tym zakresie wynika z faktu, że wilk wyrządza wiele szkód w gospodarstwach rolnych, czego niepodważalnym dowodem są dane prezentowane m.in. przez Główny Urząd Statystyczny, z których jednoznacznie wynika stały wzrost liczebności tego gatunku” – podsumowuje MRiRW.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś