Coraz więcej upadłości w rolnictwie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
12-01-2020,8:00 Aktualizacja: 11-01-2020,19:52
A A A

W 2019 roku w branży rolnej i leśnej o kilkadziesiąt procent wzrosła liczba postanowień o upadłości i restrukturyzacji. A ten rok zapowiada się jeszcze trudniejszy.

Raport o upadłościach i restrukturyzacji firm w Polsce w 2019 roku przedstawiła Grupa Coface. W dokumencie przypomniano, że od 1 stycznia 2016 roku wprowadzono nowe prawo restrukturyzacyjne, by głównym celem takiego postępowania - oprócz zaspokojenia wierzycieli - było uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami.

Dochody rolników kiepskie. Będą wydzierżawiać ziemię firmom?

Ręce w kieszeniach i 6-9 tysięcy złotych zysku z hektara rocznie - tak teoretycznie może wygląda sytuacja gospodarzy wydzierżawiających ziemię pod farmy fotowoltaiczne. Wiejskie tablice informacyjne i serwisy internetowe gmin coraz częściej...

"Istotną zmianą jest także fakt, że w obecnym prawie postępowaniu restrukturyzacyjnemu podlegają zarówno firmy niewypłacalne, jak i zagrożone niewypłacalnością, w związku z tym nowe statystyki pokazują nie tylko liczbę bankrutów, ale także firm zagrożonych bankructwem. Wcześniej obowiązujące prawo umożliwiało ogłoszenie upadłości układowej tylko wobec firmy faktycznie niewypłacalnej" - wskazuje w raporcie Coface.

Ogółem w roku 2019 ogłoszono 1019 postanowień o upadłości i restrukturyzacji firm w Polsce, o 4,5 proc. więcej niż w roku 2018 (według danych na 27 grudnia).  

Wśród wszystkich rodzajów postępowań najwięcej ogłoszono upadłości - 574 (wzrost o 3 proc.), natomiast liczba postępowań restrukturyzacyjnych wzrosła o blisko 7 proc. (zanotowano ich 445, co stanowi prawie 44 proc. wszystkich postępowań).

Według ekspertów z Coface, upadłości w branżach odzwierciedlają sytuację na rynku. Podkreślają, że aż o 38 proc. wzrosła liczba takich postanowień w rolnictwie i leśnictwie.

Strategia zrównoważonego rozwoju wsi, rozwój obszarów wiejskich, dochody mieszkańców wsi

Dochody mieszkańców wsi mają rosnąć. Rząd przyjął strategię rozwoju

Rząd przyjął uchwałę ws. "Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa do 2023 r.", który ma zwiększyć dochody mieszkańców przy minimalizacji rozwarstwienia społecznego i zanieczyszczenia środowiska....

To zapewne pokłosie trudnej sytuacji samych rolników, którzy borykają się z kapryśną pogodą, klęskami żywiołowymi z suszą na czele oraz niskimi cenami w skupach i rozprzestrzeniającym się wirusem afrykańskiego pomoru świń.

Dla porównania roczny wzrost postanowień o upadłościach w transporcie sięgnął 30 proc., a w handlu – 8 proc.

Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Europie Centralnej przekonuje, że polska gospodarka wchodzi w okres spowolnienia, co zaczyna być widoczne również w sytuacji płynnościowej przedsiębiorstw. A rok 2020 będzie trudniejszy, co znajdzie odzwierciedlenie w większej liczbie upadłości i restrukturyzacji.

- Prognoza Coface zakłada, że wzrost gospodarczy Polski sięgnie 3,3 proc., a upadłości i restrukturyzacje wzrosną o 6 proc. w 2020 r. Po skokowym zwiększeniu wykorzystania restrukturyzacji w poprzednich latach, ich liczba będzie się stabilizować, pozostając na zbliżonym do obecnego udziału, czyli 44 proc. w łącznej liczbie postanowień - zaznacza Sielewicz.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement
Advertisement